»Danes je moj zadnji dan šole in prvi dan na twitterju in dokončanje srednje šole ima zame grenak priokus. Po eni strani se veselim svoje prihodnosti, po drugi pa se zavedam, da na milijone deklet ne obiskuje šole in morda nikoli ne bodo dobile priložnosti, da bi dokončale svojo izobrazbo,« je neutrudna, 19-letna borka zapisala na twitterju, kjer se je prvič uradno oglasila sicer že leta 2012, a družbenega omrežja pozneje ni uporabljala.



Zdaj bo ta medij očitno glasnik njenega mnenja in prizadevanj, tako je Malala Jusafzaj, ki je pri 17 letih postala najmlajša prejemnica nobelove nagrade za mir, zaupala že, da bo v prihodnjih mesecih znova odpotovala na Bližnji vzhod in tam nadaljevala svoje delo – tam, kjer bi se njeno življenje leta 2012 skorajda končalo. Spomnimo, zaradi njenih pobud za enakopravno šolanje deklet v blogu na spletnem portalu BBC so jo v domovini napadli talibani, toda strel v glavo je preživela. 



Zdravili so jo v bolnišnici v britanskem Birminghamu, kjer z družino živi še danes, a ni nikoli pozabila svojih korenin in poslanstva. Življenje na zahodu ji je omočilo širše ozaveščanje o perečih vprašanjih v družbi, zato bo Malala svoje življenje posvetila boju za pravice, ki so na eni strani poloble samoumevne, na drugi pa vprašljive ali pa celo neobstoječe. 

Malala bo tudi študij nadaljevala na Otoku, je zaupala, želi si na Oxford, kjer bi se posvetila političnim študijam, ekonomiji in filozofiji. Tam je, spomnimo, diplomirala tudi ena od njenih vzornic, nekdanja pakistanska predsednica Benazir Buto.