Pred dnevi so svet obkrožile slike rožnatega jezera v Avstraliji, ki je zaradi dolgega obdobja visokih temperatur in visoke koncentracije soli dobilo prikupno rožnato barvo. Čeprav je pojav v jezeru sredi parka Westgate precej redka minljiva igra narave, smo poiskali še nekaj jezer, kjer je rožnata voda prej kot ne stalnica.



Avstralija: jezero Hillier, laguna Hutt in Rožnato jezero.
V Avstraliji imajo kar tri rožnata jezera, in to na tako majhnem kontinentu! V vseh treh jezerih so za nežen odtenek krive alge in bakterije, pri tretjem pa dodaten čar pridajo rožnate sipine, ki obdajajo jezero.


Jezero Hillier, Avstralija.


Senegal: jezero Retba.
Afriško jezero vsebuje skoraj 40 odstotkov soli, kar ga po gostoti približa znamenitemu Mrtvemu morju. Obiskovalci lahko na rožnati vodi celo lebdijo, primerno zaščiteni z olivnim oljem, če ne je škoda na koži večja od užitka!



Azerbejdžan: jezero Masazir.
Tudi za ta rožnat odtenek je kriva kopica soli, ki jo vsebuje voda. Domačini jo s pridom izkoriščajo, v bližini je tudi nahajališče žvepla, kar poskrbi za prijeten vonj po gnilih jajcih.



Kanada: jezero Dusty Rose.
Naravna mojstrovina v Britanski Kolumbiji je med tistimi čudeži, ki jih ljudje težko razumejo. Niti alge niti sol niso odgovorne za prikupen odtenek čigumija, jezero pa je med bolj težko dostopnimi, zato ga na lastne oči vidijo le redki.



Bolivija: laguna Colorada.
Rožnato barvo na tem jezeru povzročajo rdeče mineralne usedline, alge in visoke koncentracije boraksa. Dodatne odtenke mu dodajo jate flamigov, ki so si na obrežju našli domovanje.



Španija: Salina de Torrevieja.
Torrevieja je bilo včasih področje solnih rudnikov, še danes pa je zaradi prijetne mikroklime prijetno pribežališče turistov. Označili so ga za eno izmed najboljših rožnatih jezer na svetu, nam pa je vsekakor najbližje.