Kose družinskega pohištva, ki je prehajalo iz roda v rod, je vredno ohranjati v odlični kondiciji, kar vključuje tudi manjša in večja popravila. Kakovostno pohištvo prepoznamo po masivnem lesu, natančni izdelavi in morebitnih rezbarijah ter intarzijah. Resnične starine, ki se skrivajo na podstrešju, so dragocena redkost, ki jo je vredno ohraniti in postopoma strokovno popraviti. Drage kose, finančne ali nostalgične vrednosti, je najbolje prepustiti strokovnjakom, torej mojstrom restavriranja, ki se na pohištvo dobro spoznajo. Če ne gre drugače, lahko profesionalni restavratorji ali izkušeni starinarji ponudijo nasvet, kako se prenove najbolj učinkovito lotiti. 



Nikar hitro in poceni

A pri posegih je treba biti previden, z brušenjem lahko lesenim kosom prizadenemo veliko škodo. Brušenje namreč uniči staro patino, uniči furnir ali odbrusi povrhnjico, kar razkrije morebitne rove insektov. Nepravilno barvanje z oljnimi barvami ali podobnimi snovmi uniči kos, odstranjevanje več nanosov barve je namreč izredno zahtevno, med procesom se lahko poškoduje struktura lesa, posebno če uporabljamo mehansko brusilno orodje in topila. Nepravilno popravljeno pohištvo hitro prepoznamo. Na trgu je precej »opranega« smrekovega pohištva, ki je kratek čas videti lepo, sčasoma pa spremeni barvo ali celo gnije in razpada. Umazane, prebarvane ali polomljene kose polivajo z natrijevim hidroksidom ali še močnejšo kemikalijo, počakajo, da se premaz razkroji, kos pa nato sperejo z močnim curkom vode. Tako ne onesnažijo le okolja in ogrozijo svojega zdravja, temveč pohištvo nepopravljivo poškodujejo.



Stran od peči

Kadar je pohištvo izpostavljeno visoki vlagi ali izrazito suhemu zraku, na primer v bližini grelnih teles, ti dejavniki sčasoma uničijo kakovost lesa. Vlaga vpliva na popuščanje lepil, pri starinskem pohištvu je to klej, lepljiva snov iz živalske kože, pri sodobnem pa sintetična lepila. Ker se pohištvo preveč napije vlage, se les raztegne in lepilo popusti, kar hitro vodi v odstopanje posameznih delov. V nasprotju z vlago suh zrak vpliva na krčenje lesa, kar povzroči razpoke in zvijanje lesa. Pri pohištvu, kjer je uporabljen furnir, se lahko odlepijo celo celotne površine.



Adijo, slaba izdelava!

Serijsko narejeno pohištvo je najlaže zavreči ali zamenjati, saj je na trgu široka množica izdelkov, tudi po zelo dostopnih cenah. Industrijska izdelava pogosto prispeva k manjši kakovosti in slabšim materialom. To je najbolj očitno pri kosih, izdelanih po vojni, največkrat jih sestavljajo iverne plošče, tanek furnir in nekakovostni premazi. Čeprav je kakovostno pohištvo preveč dotrajano, to še ne pomeni, da ga je treba zavreči. Zanimive kose lahko razstavimo kot dekoracijo na vrtu, terasi, kleti ali kje drugje. Z različnimi posegi ali premišljeno postavitvijo spremenimo njihovo namembnost.