Na tem hrvaškem otoku imajo tisočletja stare nasade oljk, popolne oaze miru

17.6.2022

Pag je otok, katerega večji del prekriva kamenje. Medtem ko se na plaži Zrće vsako noč odvijajo divje zabave, so na otoku tudi številni kotički, ki bodo pritegnili ljubitelje miru in narave, kot sta ornitološki rezervat Malo in Velo Blato ter oljčni vrtovi v Lunu.


Pag je s površino 285 kvadratnih kilometrov peti največji hrvaški otok, hkrati pa se ponaša z najdaljšo obalo. Gre za dolg in ozek otok. Nahaja se v Severni Dalmaciji; južno od Raba ter vzhodno od Oliba in Silbe. Večino otoka prekriva kamenje, določene predele pa porašča makija. Podnebje je mediteransko, burja pa je tukaj zelo pogost pojav. Poletja so suha, dolga in vroča, zime pa kratke, mile in deževne. Domačini se ukvarjajo predvsem z gojenjem trte in sadja. Od tod izvirajo znani prehrambeni izdelki, kot so paški sir, paški pršut in paška jagnjetina. Največje mesto na otoku nosi isto ime – Pag. Novalija in Lun sta drugi dve večji mesti.


Pag je kot poletna počitniška destinacija izbira mnogih; vsako leto ga obiščejo trume turistov s celega sveta. Poleg čudovitih plaž in romantičnih zalivov ponuja otok tudi številne možnosti za rekreacijo; za pohodništvo, kolesarjenje, tek, potapljanje, surfanje in jadranje. Na jugovzhodnem delu otoka se nahajata dve kraški jezeri; Velo in Malo Blato. Najvišjo točko predstavlja vzpetina Sveti Vid, ki sega do 348 metrov nadmorske višine. Na otok je možno priti na dva načina; s trajektom iz Prizne do Žigljena ali preko Paškega mostu. V nadaljevanju vam predstavljamo nekatere zanimivosti, ki si jih je na otoku vredno pogledati oz. jih okusiti.

Malo in Velo Blato

Na jugovzhodnem delu otoka blizu Povljane se nahajata dve kraški jezeri, Malo in Velo Blato, ki ju objema bujno rastje. Glede na to, da so ohranjena močvirnata območja že prava redkost po vsej Evropi, so tukaj našle domovanje številne živalske vrste, ki jim tako okolje ustreza. Med njimi izstopajo predvsem ptice, kot so črna liska, bela čaplja, bobnarica, žličarka in druge. Prav zato je to območje tudi ornitološki rezervat, kamor se z veseljem odpravijo ljubitelji ptic, fotografi in drugi obiskovalci. V rezervatu se nahajata opazovalnica za ptice in informativna tabla. Na njej si lahko preberete, katere vrste ptic je možno videti tukaj in v katerem letnem času so prisotne.

Kraški jezeri Malo in Velo Blato tvorita ornitološki rezervat, kjer lahko opazite številne vrste ptic. Foto: lauravr/Shutterstock

Oljčni vrtovi v Lunu

Na skrajnem severozahodnem delu otoka Pag se v Lunu nahajajo oljčni vrtovi, ki so zelo priljubljena turistična atrakcija. Gre za tisočletja stare nasade oljk. Na območju naj bi bilo kar preko 80.000 dreves, ki navdušujejo z najrazličnejšimi oblikami. Ob sprehodu po potki, opremljeni s kažipoti in obdani s kamnitimi zidovi, obiskovalec občuti mir in povezanost z naravo. Tukaj se nahaja tudi obrat za proizvodnjo oljčnega olja, ogledati pa si je možno tudi staro stiskalnico. V trgovini s spominki lahko kupiti tudi izdelke iz oljčnega lesa in plodov. Oljčni gaj je že od leta 1963 zaščiten kot botanični rezervat in je pod spomeniškim varstvom.

V Lunu si lahko ogledate tisočletja stare nasade oljk. Foto: ygor/Shutterstock

Plaža Zrće

Plaža Zrće je ena najpopularnejših plaž na svetu, ki je prepoznavna predvsem po svojem divjem nočnem življenju, ki traja vsako leto od maja do septembra. Kot tako jo najpogosteje obiščejo mladi, ki si želijo plesati pozno v noč. Na plaži se namreč nahajajo kar štirje klubi, Papaya, Aquarius, Noa in Kalypso, v katerih se lahko zabavate pod milim nebom. V poletnih mesecih se tukaj odvijajo številni festivali in prireditve. Glasbo velikokrat vrtijo svetovno znani DJ-ji. Plažo Zrće je sicer možno obiskati tudi čez dan. Tudi takrat iz diskotek odmeva bučna glasba, zato naj je ne obiščejo tisti, ki si želijo miru in tišine. Peščena plaža sicer ne nudi naravne sence, nudijo pa izposojo senčnikov in ležanikov. Čistost kopalne vode potrjuje modra zastava, s katero se ponaša plaža.

Na plaži Zrće se vsako poletno noč odvijajo divje zabave. Foto: theSkodilac/Shutterstock

Sveti Vid

Kot smo omenili že na začetku prispevka, je Sveti Vid najvišja vzpetina otoka, ki sega do 348 metrov nadmorske višine. Nahaja se v osrednjem delu otoka. Nanj se je vredno povzpeti zaradi lepih razgledov. Priporočamo, da se nanj odpravite v zgodnjih dopoldanskih urah ali pozno popoldne, ko sončna pripeka že nekoliko popusti, saj je zaradi kamnitega površja vročina tukaj še toliko bolj izrazita.

Na vrh se lahko povzpnete po različnih poteh. Medtem ko je vzpon z vzhodne strani precej strm, se večina odloči za eno od dveh položnejših poti na zahodnem pobočju. Eno izhodišče so Šimuni, drugo pa Kolan. Z obeh je do vrha približno ena ura hoje, poti pa se v drugi polovici združita v eno. Na pot se je priporočljivo odpraviti s pohodniško obutvijo, v času vzpona pa ni odveč pazljivost, saj lahko srečate kakšno kačo. Na vrhu se nahajajo ostanki nekdanje cerkvice, vpisna skrinjica in žig. Razgled z vrha sega daleč naokoli, pri čemer lahko opazujete okoliško morje in številne zalivčke otoka. S pomočjo daljnogleda lahko jasno vidite tudi mesto Pag, Novalijo, plažo Zrće in vasice Barbatov.

S Svetega Vida se odpira čudovit razgled na morje in okoliške zalive. Foto: Vesna Kriznar/Shutterstock

Paški sir

Paški sir je kulinarična posebnost otoka, ki je prejel že številne nagrade in mednarodna priznanja. Še posebej naj bi izstopal paški sir, ki ga pridelujejo v sirarni Gligora. Otok Pag se sicer ponaša z dolgo tradicijo v pridelavi sira. Paški sir pridelujejo iz mleka ovc, ki se pasejo na hribovskih pašnikih. Na otoku Pag je leta 2017 živelo kar okoli 35.000 ovc. Gre za avtohtono pasmo ovc, ki dobro prenaša tako vročino kot mraz. Za paške travnike, na katerih se te pasejo, je značilno, da so bogati z aromatičnimi rastlinami, nanje pa je zaradi pogoste burje naneslo tudi veliko soli. Vse to se odraža tudi v posebni aromi paškega sira.

Paški sir je prejel številne nagrade in mednarodna priznanja. Foto: Natalia Bratslavsky/Shutterstock

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij ONAPLUS.SI Logo

Zakaj imamo v uredništvu One radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE