Novembra davnega leta 1999 je avstralska televizija objavila zgodbo skupine mladih Avstralcev iz Adelajde, ki so si zaradi dobrodelnega zbiranja sredstev pustili rasti brke in ob tem prvič omenili skovanko »movember«. Kmalu se je ideja o puščanju brkov za dobrodelne namene razširila po vsej Avstraliji; med drugim so zbirali tudi sredstva za organizacijo proti mučenju živali.

Pet let kasneje si je skupina 30 možakarjev iz Melbourna, ki niso bili v nobeni povezavi s prej omenjenimi, 30 dni pustila rasti brke za zbiranje sredstev za boj proti raku prostate in tako sta nastala globalno gibanje in mednarodna dobrodelna organizacija Movember. Slovenski Movember sta leta 2010 ustanovila prijatelja Martin Šala in Griša Šoba in začela javnost ozaveščati o boleznih, ki v večini prizadenejo moški del populacije. Vsakega novembra opozarjajo in ozaveščajo širšo javnost tako o moških rakih, kot so rak prostate, rak testisov in drugi, kot tudi o depresiji pri moških zaradi teh težav in bolezni. 

Brki so že več kot 20 let zaščitni znak gibanja. Foto: Elena Savva/Shutterstock

Ozaveščenost moških se je izboljšala 

»Zavzemamo se za zdravje moških, tako da opozarjamo na bolezenske znake, ki bi lahko bili prvi znanilci težav. Obenem pa promoviramo zdrav način življenja moških na splošno,« pravi Martin Šala, predstavnik Movembra v Sloveniji. V organizaciji so ponosni na rezultate svojega dela, saj se je ozaveščenost moških o pomenu preventive in hitrega odkrivanja bolezni, kot je rak prostate, izboljšala. Šala ob tem spomni na pomembnost pogovarjanja o temah, kot je rak prostate, in njihove detabuizacije. »Tako je marsikomu lažje prvič prositi za nasvet in pomoč. Naj še dodam, da dolga leta sodelujemo z Društvom uroloških bolnikov, društvom Onkoman in Društvom onkoloških bolnikov, ki lahko podajo tudi osebno izkušnjo z boleznijo in zdravljenjem.« 

Zahrbtnejši od raka prostate in testisov je rak mehurja, za katerim lahko obolijo tako ženske kot moški. Je posledica kajenja in nekaterih aromatskih snovi, kot so razna razredčila, laki za lase, ki so jim bili bolniki izpostavljeni več let. 

Hitro odkrivanje ključno

Dejstvo je, da se moški z zdravstvenimi težavami bistveno kasneje odpravijo k zdravniku kot ženske, zato je ozaveščanje toliko pomembnejše. Kot pravi Šala, je eden večjih izzivov, kako jih prepričati, da bi pravočasno obiskali zdravnika, če imajo težave. »Ne glede na to, za katero vrsto raka pri moških gre, naj bo prostate, testisov ali kakšen tretji, je hitro (in pravočasno) odkritje bolezni pomembno zaradi možnosti izbire in uspešnosti zdravljenja,« poudari Šala. Po njegovih izkušnjah imajo velike zasluge za to, da se sploh odpravijo k zdravniku, njihove partnerice. Zato tudi letos v svojih aktivnostih še posebej nagovarjajo ženske, da svojim moškim stopijo naproti in pomagajo pri prvem koraku, če je potreben. 

Velik vpliv na to, da se moški sploh odpravijo k zdravniku, imajo njihove partnerice. Foto: Fizkes/Shutterstock

Abraham in prostata

Po 50. letu starosti se številni prvič srečajo s težavami pri odvajanju vode. Urologi so jih tradicionalno pripisovali prostati. V zadnjem desetletju se je pogled na to spremenil in danes govorimo o simptomih spodnjih sečil, ki so lahko posledica različnih bolezenskih stanj. Najpogostejši vzrok za simptome spodnjih sečil pri moških je benigno povečanje prostate, pri katerem povečana prostata stiska sečnico in oteži praznjenje mehurja. Poleg tega lahko simptome spodnjih sečil povzročajo tudi čezmerno aktiven sečni mehur, kamni v sečnem mehurju ali končnem delu sečevoda, okužbe spodnjih sečil, tumorji v sečnem mehurju in rak prostate. Vzroki za težave z uriniranjem so lahko posledica drugih neuroloških bolezni. 


Kdaj k zdravniku?

Blage težave z uriniranjem lahko po besedah urologov omilimo s pravilno prehrano in pijačo – ta pristop v stroki poimenujejo higiensko-dietni režim. Sicer pa svetujejo, da se k osebnemu zdravniku odpravimo takrat, ko nas začnejo motiti. Že pred napotitvijo k specialistu urologu bo opravil določene osnovne preiskave in tako olajšal nadaljevanje diagnostike in zdravljenja. 

Zdravila za ženske zdaj tudi za moške 

V zadnjih letih se je nabor zdravil in njihovih kombinacij, ki jih urologi predpisujejo za lajšanje simptomov spodnjih sečil, povečal. Zdravila, ki so jih tradicionalno predpisovali ženskam s čezmerno aktivnim sečnim mehurjem, zdaj z dobrimi rezultati predpisujejo tudi moškim. Kadar težave povzroča povečana prostata in zdravljenje z zdravili ni uspešno, pridejo v poštev minimalno invazivni operativni posegi, v prihodnosti bodo najverjetneje dobili večjo vlogo tudi posegi, ki jih lahko izvedejo ambulantno. 

Moški, ne bojte se obiska pri urologu. Foto: Pixel-Shot/Shutterstock

Robotske operacije bolj prijazne do bolnikov 

Omeniti velja še robotske operacije raka prostate, ki jih zdaj uspešno izvajata dva urološka oddelka v Sloveniji, in sicer v Splošni bolnišnici Celje in na UKC v Ljubljani. Do bolnika so bolj prijazne, saj omogočajo hitrejše okrevanje. Vse se razvija v smeri, da bi bile terapije manj neprijetne za bolnike, sklenejo urologi in omenijo pomemben uspeh slovenskih strokovnjakov. Raziskovalci petih ustanov (Celica, biomedicinski center, Univerzitetni klinični center Ljubljana, Univerza v Ljubljani – Medicinska fakulteta, Fakulteta za farmacijo ter Zavod za transfuzijsko medicino RS) so namreč razvili in klinično preizkusili napredno avtologno celično zdravilo nove generacije za zdravljenje naprednega raka prostate. Nova imunoterapija z aHyC bi bila lahko nov terapevtski pristop pri zdravljenju bolnikov s kastracijsko odpornim rakom prostate.

Rak prostate ni edini 

Urologi se ukvarjajo tudi z zdravljenjem drugih rakov, med katerimi sta rak testisov in mehurja. Prvi ogroža predvsem mlajše moške med 20. in 40. letom, a je dobro ozdravljiv, če je le pravočasno odkrit, zato urologi poudarjajo pomen občasnega samopregledovanja testisov in obisk zdravnika, če začutimo kakšno nepravilnost. Zahrbtnejši od raka prostate in testisov je rak mehurja, za katerim lahko obolijo tako ženske kot moški. Kot izvemo od urologov, je posledica kajenja in nekaterih aromatskih snovi, kot so razna razredčila, laki za lase, ki so jim bili bolniki izpostavljeni več let. Največjo nevarnost prinaša dejstvo, da tumor na mehurju zelo pozno opozori nase z nebolečo krvavo vodo. Takšen simptom je znak za alarm in takojšen obisk pri zdravniku.