O visokih ambicijah in idealih, v katere sta zaverovani generacija Y in Z, in nemoči, ki sledi trku z realnostjo, ker življenje ni playstation, pač pa test tu in zdaj, razmišljamo danes. Zavedamo se, da je opis splošen in seveda ne velja za vse predstavnike teh generacij.
Da se spomnimo, Y (1981–1995) so milenijci ali generacija »jaz«, odraščajoča v izobilju tako informacij kot možnosti razvoja. Cenijo sebe in pogosto nekritično opazujejo družbo in svet, o čemer tarnajo delodajalci. Manjka jim vztrajnosti, trdnega dela in truda za dosego ciljev, znajo pa poskrbeti zase in so radi pri koritu.
Podobni so pripadniki generacije Z (1996–2020), ki so odraščali z računalniško tehnologijo; svet razumejo plastično, in če je vse možno v svetu videoiger, je možno tudi sicer, kar tako, s klikom v praznem prostoru realnega časa.
Ravno v času generacije Z uspeva trg razvoja zavesti, meditacij in drugih oblik manipuliranja s človeško psiho in zavestjo, kjer cvetijo šole o osebni rasti, osebnem uspehu in videzu, ki je malodane obveza. Lepa telesa, oblikovane postave, trendi lepotne industrije in kirurgije z iluzorno lahkotnostjo spreminjajo trdno realnost v igro. Vse naj bi bilo možno in dosegljivo, le pozitivno je treba razmišljati.
PREBERITE ŠE -> Dr. Vesna V. Godina: Zato že otroci v Sloveniji pijejo alkohol
Novodobni nomadi, kaj res?
A s takšno popotnico tipični predstavniki te generacije trčijo ob enovito realnost Newtonovega tipa. Pridaniči, razvajeni v svet obija in dobrote, ne cenijo »dajalcev«, pogosto niti ne lastnih staršev in še manj socialnega okolja, v katerem odraščajo. Radi se selijo, potujejo in živijo izkoriščevalsko.
Ker še niso bili preizkušeni s testi življenja, tudi ne pričakujejo trdih tal, na katerih prej ali slej pristanejo. Če ne prej, pa v partnerskem odnosu in družinski celici, ki se vrti po klasičnih zakonitostih. Če so pitani in varovani z vseh strani družine, se jim priskrbi nasledstvo v podjetju ali dobra služba, se iz enega raja preselijo v drugega.
Tako so v celoti neodporni, brez usvojenega orodja za preživetje. Ob rojstvu otrok se zgodijo prvi ...