Nemčija je kihnila. Slovenija išče antibiotike.
Zaposlene v družbi Mahle v Šempetru pri Gorici je presenetila novica, da bo vodstvo v sklopu »optimizacije organizacijske strukture« (skrivanje pod kiklo managerskega besednjaka prav nič ne pomaga …) ukinilo več kot 600 delovnih mest. Berite: odpuščanje bo. Veliko odpuščanj. Pa ne za grehe.
Za to napoved sicer načeloma ni krivo slovensko gospodarsko okolje (razen pri nas izjemno visoke in nekonkurenčne cene energije), temveč nemški prehlad, neugodne okoliščine v mednarodnem okolju in razmere v evropski avtomobilski industriji. Ampak zataknila se bom v nekaj drugega: v javno »navodilo« predsednika vlade ministru za gospodarstvo, ki je bilo – če uporabim najbolj blag izraz – nefer.
Na vladnem profilu družbenega omrežja X so namreč objavili: »Predsednik vlade je od ministra Hana ZAHTEVAL, da takoj naveže stik z vodstvom in lastniki podjetja ter mu poda poročilo o razlogih, zakaj se je to zgodilo. Premier pričakuje, da bo minister pripravil ukrepe, s katerimi bo gospodarsko ministrstvo preprečilo morebitno nadaljnje ukinjanje delovnih mest v podjetju, in razvojne ukrepe za ustvarjanje novih delovnih mest na Goriškem.«
Za piko na i manjka le še kak klicaj. Ti, ti, ti, ministrček, glej, da boš takoj ukrepal (!) in mi pridno poročal (!).
Han je zaradi dogajanja v podjetju Mahle sicer že prej odpovedal dlje časa načrtovani delovni obisk slovenske zamejske gospodarske skupnosti v Italiji in se namesto tega z ekipo sestal z upravo in s sindikati podjetja. Ni čakal na premierjeva navodila. Pa je kljub temu dobil pompozni javen opomnik, naj ukrepa. Kot kakšen šolarček od arogantnega vsevednega učitelja in kot bi današnji predsednik vlade oponašal nekega drugega predsednika vlade, o katerem je imel veliko (in nič dobrega) povedati.
Matjaž Han je v odgovorih na javni poziv ostal dostojen. Predsednika vlade ni s kanglico po buči, ampak je v svojem kotu mirno opravil svoje delo. Da bi se dr. Golob o tem s svojim sodelavcem – ministrom – koalicijskim partnerjem – brez nastopaštva v javnosti, človeško in profesionalno pomenil, kako ukrepati, ni prišlo v poštev.
Na družbenem omrežju je moral pokazati svojo (zmotno) sliko, da ...