V mislih nimam le hudih materialnih izgub, ampak tudi številne človeške stiske, psihološke in zdravstvene težave, ki so žal redne spremljevalke takih pojavov.
Dobra novica je, da se je Slovenija, že tradicionalno, na naravno ujmo odzvala izjemno požrtvovalno, solidarno. Izkazali so se gasilci, pripadniki civilne zaščite, vojske, pa tudi številne humanitarne organizacije, posamezniki in družine, ki so po svojih močeh pomagali pri odpravi posledic poplav.
Priznati moramo, da se je tokrat izkazala tudi država. Predsednik vlade Robert Golob je v Slovenijo povabil predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, ki je obljubila znatno denarno pomoč v obliki evropskih sredstev. Državni zbor RS pa je po hitrem postopku sprejel Zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov, ki je med drugim uredil tudi obvezni solidarnostni prispevek, kot enega izmed pomembnejših virov za odpravo posledic škode.
Kljub temu je bilo v javnosti zaznati skrb, ali bo solidarnostni prispevek sploh prišel v prave roke? V preteklosti so se namreč na tem področju že dogajale nepravilnosti, zato tudi tokrat previdnost ni odveč. Ima torej zakon dovolj varovalk, da bo pomoč prišla v prave roke?
Sam menim, da ...