Kaj bi po vašem mnenju morale vedeti o vzrokih za vnetje sečil, ki se nekaterim ženskam ponovijo tudi večkrat v letu?

Vnetja sečil so najpogostejša vnetja pri ljudeh. Ženske so jim osemkrat bolj podvržene, saj je sečnica pri njih krajša kot pri moških in imajo bakterije krajšo pot do mehurja. Tako je verjetnost, da se bo pri ženski razvilo vnetje sečil vsaj enkrat v življenju, kar 50-odstotna. Najpogostejše je vnetje mehurja in sečnice, sledi vnetje ledvic. Pri občutljivih ženskah se lahko pojavijo simptomi že, če imajo mrzle noge. Marsikateri se pojavi vnetje sečnice po spolnem odnosu. Ker je sečnica blizu nožnice, se lahko razvije vnetje, ki je pogojeno s klamidijo, herpesom, gonorejo ali mikoplazmami. Nekatere oblike kontracepcije, kot je uporaba kondomov in diafragme, so bolj tvegane. Tudi pri nosečnicah je večje tveganje za razvoj uroinfekta. Zelo veliko tveganje pa prinaša menopavza. Zaradi upada hormona estrogena se pojavijo tipične spremembe v nožnici in sečnici, ki povečajo občutljivost za vnetje mehurja in sečnice. In tako kot velja za večino bolezni, je večje tveganje tudi pri tistih, ki imajo slab imunski sistem, sladkorno bolezen. Tveganje je povečano pri ljudeh, ki se morajo katetrizirati ali so po določenih operativnih posegih. 

Ko opazimo prve znake vnetja, jih poskusimo odpraviti s pitjem veliko tekočine. Če se stanje ne umiri, obiščimo zdravnika. V pomenopavzi ne pozabimo na uporabo estrogena v nožnici. Zelo pomembno je, da preprečimo širjenje vnetja proti ledvicam. 

Ob katerih znakih lahko pomislimo na vnetje sečil in mehurja?

Najpogostejša simptoma sta pekoča bolečina pri uriniranju in bolečina za sramno kostjo. Uriniranje je pogosto, pojavi se nuja po takojšnjem uriniranju, urina je malo, pogosto je moten, občasno krvav. Lahko je neprijetnega vonja. Kadar se vnetje razširi na ledvica, se pojavijo povišana temperatura z mrzlico, slabost, bruhanje in bolečina v ledvenem predelu.

Ali je res, da so med povzročitelji okužb sečil največkrat črevesne bakterije?

Res je najpogostejša povzročiteljica črevesna bakterija E.Coli. Naj ponovim, sečnica pri ženski je kratka, blizu anusa in zaradi pomanjkanja hormona estrogena po menopavzi bolj »odprta«. Ravno zato je zelo pomembna pravilna higiena po odvajanju urina in blata. Vedno se brišemo ali raje umivajmo od spredaj nazaj. Tudi analni spolni odnosi pomenijo tveganje. 

Tudi pravilna higiena intimnih predelov lahko obvaruje pred neprijetnim vnetjem mehurja. Foto: Pair Srinrat/Shutterstock

Zelo pomembno je pitje dovolj vode, mar ne?

Pitje vode in tekočine sploh je zelo pomembno. Tekočina izpira mehur in tako odplavlja bakterije. Blažja vnetja mehurja si lahko s pitjem velike količine tekočine pozdravimo sami doma. Pomislimo, 70 odstotkov človeškega telesa je iz vode. Tako lahko razumemo, kako pomembna je za pravilno delovanje telesa. 


Dejali ste, da vnetje mehurja ženske pogosteje pesti v menopavzi. Je kaj, kar ugodno vpliva, da je manj pogosto?

Da, kot sem že omenila, se pogostnost vnetij sečil zelo poveča po menopavzi. Zaradi nizkih vrednosti hormona estrogena se zmanjša prekrvitev sluznice nožnice in sečnice. Sluznici postaneta tanjši in posledično je sečnica bolj odprta in bolj dovzetna za prehod bakterij. Tudi funkcija sluznic je okrnjena. Zato za dodatno zdravljenje uroinfekta pri ženskah v pomenopavzi uvedemo lokalno estrogen in tako izboljšamo delovanje sluznice nožnice in sečnice. Tudi uporaba laserja in plazme, bogate s trombociti, izboljša stanje sečnice in nožnice ter zmanjšuje pogostnost vnetij.

Ali lahko še kaj storimo same, posebno če smo nagnjene k vnetjem mehurja, ki je zlasti v toplejših mesecih kar pogosta nevšečnost?

Vnetje mehurja v poletnih mesecih je pogosto povezano s kopanjem, tudi v bazenih. Občutljive ženske se morajo po njem preobleči v suhe kopalke. Sicer pa se tudi v mrzlih in vlažnih zimskih mesecih pogosto ubadajo z vnetji mehurja. Zato za konec: najpomembnejša preventiva je pitje dovolj tekočine. Brusnice zelo ugodno vplivajo na mehur, tudi zelenjava z veliko betakarotena je blagodejna. Ženske, ki imajo več težav po spolnem odnosu, naj urinirajo takoj po njem. Pazimo na pravilno umivanje. Včasih je treba pomisliti na menjavo kontracepcije. Ko opazimo prve znake vnetja, jih poskusimo odpraviti s pitjem veliko tekočine. Če se stanje ne umiri, obiščimo zdravnika. V pomenopavzi ne pozabimo na uporabo estrogena v nožnici. Zelo pomembno je, da preprečimo širjenje vnetja proti ledvicam. In seveda, ne pozabimo skrbeti zase – za svoj imunski sistem. Na življenje glejmo s čim bolj pozitivne plati, saj se ve, da smo to, kar mislimo.