V tej zgodbi se ne želim osredotočiti na vse, kar sem doživljala v zakonu z alkoholikom, vendar vam želim predvsem posredovati izkušnjo svoje osvoboditve. Moj zakon z alkoholikom je bil poln predvsem čustvenega nasilja, izsiljevanja in manipulacije. Sledili so finančna stiska, neizpeljani projekti, boj za preživetje, nezvestoba, izmikanja in laži. Vse to je zaznamovalo tudi najine otroke, ki so na različne načine kazali svojo stisko. Vodili so me sram, strah in nemoč, zato sem toliko časa skrivala svoje težave. 

Bilo me je izjemno sram, da sem poročena z alkoholikom. Izhajam namreč iz okolja in družine, kjer se o osebnih stvareh ni smelo govoriti. 

To je družinska bolezen

Po osemnajstih letih zakona, ko sem bila čisto na koncu svojih moči, sem zbrala toliko poguma, da sem poiskala pomoč. Takrat nisem razumela, da je alkoholizem družinska bolezen, katere vpliv čutijo vsi družinski člani. Moj mož in oče najinih otrok je alkoholizem zanikal in se izogibal vsakemu pogovoru o težavah. Kljub temu sem verjela, da ga lahko spremenim, če ga imam le dovolj rada in mu pomagam. 


Skozi leta najinega zakona sem na vse mogoče načine poskušala reševati težave. Nisem vedela, da sem tudi jaz soustvarjala stisko, ko sem se zapletala v nepotrebne in neskončne prepire. Na različne načine sem prikrivala družinsko situacijo, popravljala njegove napake in prevzemala odgovornost namesto njega. Ko me je ta boj na smrt utrudil in so vsi moji poskusi reševanja nemogoče situacije klavrno propadli, sem vedela, da se mora nekaj spremeniti. V časopisu sem zagledala drobno notico o Anonimnih alkoholikih. Beseda anonimno mi je takoj vzbudila pozornost in upanje, da bi tu lahko našla rešitev. Bilo me je izjemno sram, da sem poročena z alkoholikom. Izhajam namreč iz okolja in družine, kjer se o osebnih stvareh ni smelo govoriti.

Kako naj rešim moža?

Povabili so me na srečanje, kjer sem se takoj počutila varno. Na začetku se nisem zavedala, da bom v tem programu našla sebe in svojo osvoboditev, saj sem tja prišla z gorečo željo, da bi tu dobila navodila, kako lahko rešim svojega moža.

V skupnost Al-Anon sem vstopila kmalu po njeni ustanovitvi. Al-Anon deluje, tako kot Anonimni alkoholiki, po načelu 12 korakov, ki vodijo do duhovne prebuditve. Pri svojih 44 letih sem bila odrasla izobražena oseba, mama treh najstnikov, z odgovorno službo. V svoji notranjosti pa nedorasel otrok, ki igra vse te vloge. Z vstopom v ta program se je začelo moje pravo življenje. Občutek sem imela, da sem prišla domov. Program korakov mi je pomagal spoznati mojo vlogo v boju s »sovražnikom« alkoholom. Kmalu sem se začela zavedati, da lahko spremenim le sebe in svoja dejanja, nimam pa vpliva na ravnanje drugega človeka. Mož me je zasmehoval, ker sem hodila na skupino, in mi na različne oviral udeležbo. Na primer vzel mi je avto, mi grozil, lagal otrokom, da delam nekaj slabega oziroma da ga varam. 

Spoznala sem, da sem s svojim neznanjem in čustveno nedoraslostjo sodelovala pri uničevanju družine in omogočala alkoholiku nadaljnji propad. 

Vse bolj se je upiral

Bolj ko sem se spreminjala, bolj se je njegov upor stopnjeval. Zavedal se je, da pridobivam novo moč in da njegove manipulacije nimajo več želenega učinka. Takrat me je začel blatiti tudi pri moji primarni družini, ki pa mu je na žalost nasedla. Tudi oni niso poznali in še danes ne poznajo bolezni alkoholizma. 


Naprej me je gnalo dejstvo, da za mano stoji skupina žensk in moških z enakimi izkušnjami. V pomoč, ki mi jo je program ponujal, sem brezpogojno zaupala in z vsakega srečanja sem odhajala z več notranje moči. S to močjo sem lahko opogumljala tudi svoje otroke, ki so bili nedolžne žrtve v tej kalvariji. Spoznala sem, da sem s svojim neznanjem in čustveno nedoraslostjo sodelovala pri uničevanju družine in omogočala alkoholiku nadaljnji propad. Duhovno okrepljena sem lahko vzela življenje v svoje roke, zapustila moža in si uredila življenje na novo. Srečanja še vedno redno obiskujem, saj je osebna rast dosmrtna naloga. S tem, da sem našla pomoč, sem pomagala tudi svojim otrokom najti pravo pot v življenju. Njihov oče ni nehal piti in ga je bolezen alkoholizma pripeljala do popolnega propada, tako na fizičnem kot duhovnem področju.

Zdaj sva že oba vrsto let upokojena. Zmogla sem mu oprostiti vse hudo, kar je storil meni in mojim otrokom. Ponosna sem, da nam je uspelo izstopiti iz začaranega kroga alkoholizma, ki se lahko nadaljuje iz roda v rod, če ga nekdo ne prekine.

Program Al-Anon je meni in moji družini podaril novo življenje. Želim si, da bi tudi drugi, ki še trpijo, verjeli, da tudi njim lahko pomaga. 

O DRUŠTVU AL-ANON
Društvo za pomoč družinam alkoholikov Al -Anon je bilo ustanovljeno leta 1951 v ZDA. Začeli sta ga ženi ustanoviteljev skupnosti AA (anonimnih alkoholikov), saj sta po streznitvi partnerjev ugotovili, da tudi onidve potrebujeta pomoč. Tako se je kot v AA-ju tudi v Al-Anonu začelo širiti članstvo, najprej v Ameriki in potem še po vsem svetu. Kasneje so ustanovili še Alateen, ki je namenjen otrokom in najstnikom, ki jih je prizadela bolezen alkoholizma.
Danes je v svetu v 130 državah več kot 30.000 skupin Al-Anona.
V Sloveniji imamo društvo od leta 1989, trenutno deluje 22 skupin, ki se srečujejo osebno in 11 skupin, ki se srečuje prek internetnih portalov.
Za vse informacije in vprašanja so vam na voljo:  
  • po elektronski pošti na info@al-anon.si
  • po telefonu na številkah 031 744 722, 041 590 789 ali 040 589 877
  • po navadni pošti na naslovu Društvo Al-Anon, Trg Osvobodilne fronte 10, 1000 Ljubljana
  • pomoč pa lahko poiščete tudi na njihovi Facebook strani Al-Anon Slovenija