Širša javnost je Uršo Zgojznik spoznala, ko je leta 2010 z društvom Ekologi brez meja organizirala največjo okoljsko akcijo v zgodovini naše države - Očistimo Slovenijo. Takrat smo se prepričali, da je moč v povezovanju, saj se je v enodnevni vseslovenski čistilni akciji združilo več kot 14 % prebivalstva.
Pozneje je vodila številne prebojne projekte in se intenzivneje posvečala raziskovanju tematik, kot so zavržena hrana, implementacija konceptov krožnega gospodarstva ter Zero Waste na vseh nivojih. Ker pa je prepričana, da je naša dolžnost razvijati družbo, biti aktiven državljan in prispevati k sistemskim spremembam, se je odločila za vstop v politiko in soustanovila Vesno – zeleno stranko.
Pred leti ste na dogodku TEDxLjubljana rekli, da so vaša velika strast odpadki. Zakaj?
V otroštvu so se me zelo dotaknile knjige s področja naravovarstva, obenem je bila takrat Šaleška dolina zelo onesnažena in smo v osnovni šoli na to temo delali referate. Na neki način me je ta tematika žalostila, obenem pa nagovarjala k temu, da gotovo lahko nekaj naredimo.
Pozneje sem pisala blog o tem, zakaj onesnažujemo naravo. Zame je bil to neke vrste kontra pogled na družbo – lahko se namreč osredotočamo samo na tisto, kar je lepo, mene pa je zanimalo, kaj je zadaj. Odpadki zelo dobro pokažejo naš odnos do vsega – kako živimo, kaj kupujemo, kaj zavržemo …
Zanimivo je, ko vidimo čudovite hiše v prestižnih soseskah, potem pa opazimo, da ne ločujejo smeti in nimajo spoštljivega odnosa do narave. Ravno zaradi tega so zame smeti in odpadki vzvod za preučevanje družbe, ker veliko povejo o nas.
Kako pa ocenjujete odnos Slovencev do skrbi za naravo in okolje - smo bolj ozaveščeni?
Imamo izredne danosti, ki se jih sploh ne zavedamo. To, da smo zelena država in imamo na primer čisto vodo sicer drži, vendar to ni odraz nas ljudi, temveč nam je narava dala reke, gore, pokrajine. Zdi se mi, da z naravo ravnamo kot svinja z mehom, ker jo imamo za samoumevno in ne skrbimo dovolj za njeno ohranjanje.
Ko gre za ohranjanje narave, pogosto slišimo pomisleke, da okoljevarstveniki nekaj brezveze težimo in oviramo gospodarstvo. Skratka, zelo dvojno moralo imamo. Naravo občudujemo parcialno, da bi skrbeli zanjo in se zavedali, da je to naša strateška prednost – tega pa ...