Ob lanski izvolitvi za župana Celja so ga mediji označili za največje presenečenje lokalnih volitev. A 33-letni arhitekt Matija Kovač za Celjanke in Celjane, ki so na volilnem listku obkrožili njegovo ime, ni neznan obraz.
Že več kot desetletje je aktivno vpet v utrip svojega rodnega mesta, kamor se je vsakič znova vrnil, čeprav je v otroštvu z družino pet let živel v Moskvi in ga je študij zanesel tudi v Benetke.
V knežjem mestu ga navdihuje mnogo stvari, nekatere izmed njih nam je razkril, ko smo ga obiskali v njegovem kabinetu župana, dovolil pa nam je tudi pokukati v svoj dom, ki je le kratek sprehod od Mestne občine Celje.
Matija Kovač, celjski župan, foto: Črt Piksi
Po poklicu ste arhitekt, zato me zanima, kako pomembni so prostori v vašem življenju, vaš dom, konec koncev tudi vaš novi kabinet župana.
Sem človek lokacije, zelo se navežem na prostor in ambient ter se z njima tudi izražam. Ravno zato sem se verjetno vrnil v Celje, ker sem se tako zaljubil v to mesto, v strukturo vsega že v mladosti.
Moram priznati, da mi je bil tudi celjski kabinet župana od nekdaj všeč in je zagotovo ena lepših županskih pisarn v Sloveniji, ker je doma v krasni stavbi Narodnega doma s preloma 20. stoletja. Je delo češkega arhitekta Vladimirja Hraskyja, ki je načrtoval tudi ljubljansko opero, in mislim, da še danes dobro služi svojemu namenu. Sicer pa županske pisarne ne jemljem kot svoj drugi dom, ampak kot začasno nastanitev, ker je vezana na volitve.
Mislim, da bi se tudi pri nas več ljudi hitreje odselilo, če ne bi imeli takšne premoženjske neenakosti. Pri današnjih cenah nepremičnin si veliko mladih ne more več privoščiti nakupa. Naši starši so zaradi pretekle ureditve in Jazbinškovega zakona še nekako dobili kakovostne in dovolj velike nepremičnine, a danes so za marsikoga nedosegljive, sploh za samske osebe in samohranilke ter samohranilce.
Ampak štiri leta mandata vseeno niso zanemarljiva doba.
Res je, zato bomo letos kabinet nekoliko prenovili, ker že desetletja niso bili zbrušeni niti parketi. Tudi elektroinštalacije so povsem dotrajane, pa od nedavnega potresa so razpoke, tako da bo potrebnih nekaj popravkov.
Čeprav je vaše srce zapisano Celju, ste že od malega videli veliko sveta. Vaša družina se je v 90. letih preselila v Moskvo in tako ste tam preživeli del otroštva, kajne? Kako vas je to zaznamovalo?
To je bilo, ravno preden sem šel v šolo, v Moskvi sem obiskoval prvi razred in tam preživel najbolj formativna otroška leta. Novo okolje me je zelo zaznamovalo ...