KAJ SE DOGAJA?

Doc. dr. Urška Battelino: To je razlog, da imamo toliko samskih žensk

Samskost je v sodobni družbi vedno večji problem, pravi psihoterapevtka. A niso krivi posamezniki, tudi izbirčnost ne, vzroki se skrivajo drugje, opozarja.
Fotografija: Psihoanalitična psihoterapevtka doc. dr. Urška Battelino, Foto: Urška Mastnak
Odpri galerijo
Psihoanalitična psihoterapevtka doc. dr. Urška Battelino, Foto: Urška Mastnak

Število oseb, ki se odločajo za samski stan, po svetu že desetletja narašča. Tudi v Sloveniji je vse več takšnih, ki so raje samski kot v paru, in to kljub dejstvu, da je naša družba veliko bolj naklonjena vezanim (stroški samskega življenja so višji kot v gospodinjstvih z več prihodki, hujša je tudi socialna stigma). 

Čeprav se število nevezanih vztrajno povečuje, so samski še vedno pogosto tarča posmeha in tako od bližnjih kot od družbe nasploh deležni očitkov, da so si za svoj stan krivi sami, da so preveč izbirčni, da niso pripravljeni potrpeti, in da to, da ne zdržijo v partnerskem odnosu, priča o njihovi razvajenosti. 

S tem se nikakor ne strinja priznana slovenska psihoanalitična psihoterapevtka doc. dr. Urška Battelino, ki nam je v intervjuju za Onoplus razložila vzroke, zakaj so generacije, rojene konec 80. let prejšnjega stoletja, raje same, kot v partnerstvih. 

»Generacijam konec 80. let se je v otroštvu že dogajalo, da so jim starši planirali igranje in druženje. Ni bilo več spontanih interakcij na dvoriščih, otroštvo je postajalo vedno bolj nadzorovano in v takšnem okolju otroški možgani preprosto ne morejo razviti socialnega dela, ker nimajo te izkušnje. Takšnim otrokom je zato lažje biti sam in zato smo od takrat priča porastu individualizma,« pravi supervizorka in učna analitičarka.

Statistični podatki Statističnega urada RS sicer kažejo, da je v Sloveniji nekoliko več samskih moških kot samskih žensk, vendar v družbi še vedno vlada prepričanje, da je za žensko samski stan manj sprejemljiv kot za moškega. Doc. dr. Battelino, nam je v intervjuju odgovorila tudi na vprašanje, zakaj Slovenke tako pogosto pristajajo na samskost. 

Zaradi mame moški odrastejo jezni na ženske

»Razlog, da imamo toliko samskih žensk, je dejstvo, da smo že desetletja družba odsotnih očetov, ki producira nesamostojne moške, ki gledajo le nase. Ko fantom med odraščanjem umanjka očetovski lik, ne morejo ponotranjiti moške figure, in tako ostanejo povezani z materami ter svoj libido investirajo vanje.

Te mame jih kontrolirajo, kličejo, urejajo njihova življenja in tako naprej, zaradi česar moški odrastejo jezni na ženske, hkrati pa ponavljajo vzorec in si najdejo takšno partnerko, da jim nadomesti mamo. Za to jo seveda kaznujejo, skupni imenovalec vsega tega pa je, da svojega libida niso sposobni investirati v žensko in v odnos, zaradi česar takšni odnosi tudi niso izpolnjujoči in ne delujejo,« razlaga psihoterapevtka. 

Družbeni premiki v zadnjih desetletjih, predvsem v smer vedno bolj neizprosnega kapitalizma in pehanja za dobički, so tako vplivali na odnose med ljudmi in na vzgojo otrok, da je danes v družbi prisotne vse več patologije, opozarja doc. dr. Battelino. Vse več je posameznikov z osebnostnimi motnjami, od obsesivno-kompulzivnih do narcistične in celo psihopatologije. 

Ob takšnih diagnozah je težko ohraniti optimizem, še posebej, če si samski, a si želiš partnerske zveze. Vendar ni vse izgubljeno, nam je zaupala psihoterapevtka. V intervjuju, ki ga lahko preberete TUKAJ, nam je povedala, kako prepoznati manipulacije v odnosih in družbi, kako se zaščititi pred patološkimi posamezniki in kako zgraditi dober odnos s samim sabo ter osebami, ki so vredni naše energije in ljubezni. 

Preberite še:

V prodaji