Po odgovore na svoja vprašanja je pripravljen iti tudi na konec sveta. Včasih ugotovi, da se skrivajo povsem blizu. Nedavno je izšla njegova knjiga Samoumiritev; nastala je na podlagi priljubljene, istoimenske oddaje Radia Slovenija. Vsebuje 52 vaj, ki nam pokažejo, kako se pomiriti, če imamo na voljo le svojo sobo, kako najti mir in spokojnost ob vsakodnevnih ritualih, kot je umivanje zob ali pitje čaja. Korak za korakom. Kajti včasih ne zmoremo vsega, zato naredimo, kar lahko.
Včasih družbo nekateri dogodki vržejo s tira. Najhitreje popustijo najšibkejši členi, izpostavijo se šibke točke družbe. Kaj se nam dogaja?
Živimo v svetu, v katerem smo nenehno prezasedeni, razpršeni, vedno v diru. Bliskovito hitro ni samo produciranje informacij, temveč tudi naši odzivi nanje; prepričani smo, da moramo vseskozi delovati, »reševati«, ukrepati takoj. Obenem pa se sprašujemo, kako je mogoče, da nam v dobi, ki ponuja toliko življenjskih pripomočkov (tudi tehničnih), primanjkuje prostorov, v katerih bi se lahko ustavili, počutili varne, se sprostili, čutili, da smo slišani.
Ukrepi za zamejitev epidemije covida-19 so pokazali, kako je, če se prekinejo utečeni obrambni mehanizmi, prilagoditve, ki pomagajo pri uravnavanju čustvenih stanj. Takšne prekinitve različni ljudje različno prenašajo. Ne samo da so bili številni kar naenkrat primorani več časa preživeti doma, odreči so se morali druženjem, ki so jih bili poprej vajeni – pevskim zborom, skupinskim športom … Predstavljajte si, kako je, če ste človek, ki tudi sicer težje uravnava čustva, ko je pod stresom. Potem pa kar naenkrat sledi še omejitev zaprtosti za štiri stene. Na plan so privrele marsikatere disfunkcionalnosti, pokazale so se globoke razpoke. A tudi paradoksi. Družine, ki so že pred ukrepi razmeroma dobro delovale, so se v novih okoliščinah še bolj povezale ali pa v njih drug drugemu vsaj niso škodovali. V družinah, v katerih pa so bila že prej nesoglasja, je nastalo še več novih težav, povečalo se je tudi uživanje alkohola. Posledice vse večjih težav so najmočneje čutili otroci. Prej so se morda lahko iz svoje nefunkcionalne družine celo še kdaj umaknili k prijateljem, bližnjim. Zdaj te možnosti niso imeli več. Nase so prevzeli vse breme in ostali v stiski brez utečenih obramb ...