Življenje, obdano z Jonskim morjem, je Mišo Novak Marlis oblikovalo v žensko, ki ve, kaj hoče, ter bolj kot adrenalinska doživetja ljubi mir in preprostost vsakdanjosti.
A odkar je sodelovala v šovu Greece's next top model, so se ji začela odpirati vrata, na katera v svojem umirjenem družinskem življenju ni niti pomislila, da obstajajo.
Drugo leto bo dopolnila 50 let; njen obraz pa grški družbi, ki še do pred kratkim ženske, starejše od 20 let, ni pripuščala k luči, nastavlja ogledalo. Podpisala je pogodbo z največjo grško modno agencijo, njen čas pa očitno šele prihaja.
Po 25 letih ste se z družino z Zakintosa preselili v Solun. Kako ste se privadili na novo življenje?
Pred tremi leti in pol je bila hčerka Mara sprejeta na filozofsko fakulteto v Solunu. Ker sva ji z možem želela biti bližje – kot tudi moževim staršem, ki na hribovitem severu vzgajajo kostanj –, sva se preselila na celino. Na srečo je Solun obmorsko mesto, vodo bi namreč izjemno pogrešala.
Živimo v zelenem predelu, obkroženem s parki, zato lahko še vedno čutim z naravo tako, kot sem na otoku. Obenem pa je naš dom v neposredni bližini koncertnega dogajanja, gledališč, kina. Tega na Zakintosu seveda ni bilo. Malce težje je bilo na začetku, saj smo se preselili tik pred epidemijo in nato ostali zaprti med štirimi stenami. A potem sem kaj kmalu začela spoznati nove ljudi in se hitro privadila na novo okolje. Z možem sanjava, da se bova na stara leta vrnila na otok. Ko se bova upokojila, si bova kupila avtodom in vsak teden spala nekje drugje ob morju.
Ko sem po šestih mesecih odšla iz šova, me je bilo kar malce strah, kako me bo pregovorno konservativna grška družba sprejela. Češ, poglej to starejšo žensko, kako tekmuje z mladimi. Ampak potem so me na cesti začeli ustavljati ljudje.
Na svojem profilu na instagramu ste pred kratkim objavili fotografijo s praznovanja 27-letnice svoje poroke. Vi ste za ljubezen zapustili ne le svoj kraj, temveč tudi domovino. Kako drugačno je bilo grško življenje od življenja, ki ste ga poznali do takrat?
Imela sem srečo, da se je mož rodil in odraščal v Nemčiji, kamor so se s trebuhom za kruhom preselili njegovi starši. Odraščal je torej v nepatriarhalni družbi, ki se je povsem razlikovala od tedanje grške, v kateri mora ženska ostati doma in skrbeti za otroke, mož pa hodi v službo. Možu je bila ta filozofija tuja. A ker sem bila, ko sem prišla na otok, tujka z majhnim otrokom, tujka, ki še niti ni znala jezika, sem se zaprla v hišo.
Prva leta z malo Maro so bila težka. Veliko časa sem preživela ...