Ob omembi Filipinov marsikdo najbrž pomisli na otoke z rajskimi plažami, vendar so obenem ena izmed najbolj naravnim nesrečam podvrženih držav na svetu.
Prizadene jih približno dvajset tropskih ciklonov letno, ki zaradi klimatskih sprememb postajajo vedno bolj intenzivni. Poleg tega so zaradi geografske lege na stičišču tektonskih prelomnic podvrženi potresom, imajo pa tudi 24 aktivnih vulkanov.
Toda vse le ni tako črno, pravi Manja Vidic - Mariborčanka, ki živi in dela na Filipinih, kjer vodi Pisarno Združenih narodov za koordinacijo humanitarne pomoči. Spregovorila je o izzivih, ki jih srečuje pri delu, kaj je najbolj zaznamovalo njeno poklicno pot, pa tudi o iskanju ravnovesja s pomočjo meditacije.
Kako poteka vaše delo pri Združenih narodih?
Pisarna Združenih narodov za koordinacijo humanitarne pomoči, kjer sem zaposlena, deluje podobno kot v Sloveniji Uprava za zaščito in reševanje, le da gre za mednarodno organizacijo, ki se vključuje predvsem ob večjih nesrečah, ko so države preobremenjene in zaprosijo za dodatno pomoč.
V štirih letih, odkar sem na Filipinih, smo oblastem pomagali pri odzivu na potrese, vulkanski izbruh v bližini Manile, močnejše tajfune, recimo Super tajfun Rai, ki je poškodoval oziroma uničil več kot 2.1 milijona hiš, pandemijo covid, pa zemeljske plazove, ki so pokopali celotne vasi.
Predvsem na muslimanskem jugu so pogosti tudi spopadi ekstremističnih oboroženih skupin, ki pogosto povzročijo razseljenost prebivalstva, ki prav tako potrebujejo nujno humanitarno pomoč.
Oblastem pomagamo pri odzivu na naravne nesreče. foto: osebni arhiv
Zagotavljanje humanitarne pomoči je plemenito, a obenem najbrž tudi precej stresno in zahtevno?
Da, a vse le ni tako črno, država je v zadnjih letih precej izboljšala svojo pripravljenost in sposobnost odziva na naravne nesreče, vendar občasno še vedno zahteva dodatno pomoč, predvsem pri nesrečah večjih obsežnosti.
Kadar se ne odzivamo na določen šok, je moje delo predvsem vezano na področje inovacij pri odzivu na nesreče. Zaradi pogostosti in raznolikosti nesreč so Filipini pogosto obravnavani kot laboratorij in mnoge inovacije se razvijejo prav tukaj.
Številni tuji inštituti, univerze ter zasebni sektor se pogosto odločajo sodelovati s filipinskimi strokovnjaki in nevladnimi organizacijami.
Kot mednarodni javni uslužbenec organizacije s takšnim mandatom pa moraš biti tudi v stalni pripravljenosti, da si napoten v katerokoli večjo krizo, kjer je potrebna kratkoročna okrepitev kadra. Tako sem se na primer ravno vrnila z odziva na potrese, ki so februarja prizadeli Turčijo in Sirijo.
Kakšno je življenje na Filipinih?
Filipini so predvsem država ekstremov. Po eni strani izjemno prijazni in darežljivi ljudje, po drugi strani pa precej kriminala in grozljivih zločinskih zgodb.