Kot pisateljica je Irena Svetek spregovorila o kriminalu na Slovenskem in v krajih po svetu, ki so jih že prepotovale njene knjige, kot urednica pa o bralnih navadah Slovenk in Slovencev in tem, kako literaturo konzumira sama.
Največ ljudi knjige bere na plaži oziroma na počitnicah. Koliko Slovencev jih bere v tiskani, koliko v digitalni in koliko v zvočni obliki?
Ne vem, ali sem pravi naslov za natančne informacije o teh podatkih, vendar odkar delam kot glavna urednica multimedijske platforme Beletrina Digital, ki uporabnikom poleg filmov, člankov in podkastov nudi predvsem elektronske in zvočne knjige, lahko povem, da je njihova konzumacija kar precejšnja.
V covidnem obdobju se je branje digitalnih knjig izjemno povečalo, ljudje so se navadili nanje, kar pa seveda ne pomeni, da zato berejo manj tiskanih knjig. Te bodo vedno ostale z nami, po drugi strani pa so zvočne knjige nekaj, na kar se Slovenci šele počasi navajamo. Vsekakor se njihova uporaba povečuje, saj so zanimive za vrsto ljudi, ki bi želeli brati, pa iz takšnega ali drugačnega razloga težje berejo ali sploh ne morejo.
Kako literarne vsebine konzumirate vi? Ali denimo obstaja žanr knjige, ki ga želite nujno prebrati v tiskani obliki, in drugi, ki ga raje poslušate?
Berem tako elektronske knjige kot knjige v tiskani obliki, čeprav v zadnjem času, najbrž zaradi dela, ki ga opravljam, raje posežem po e-knjigah, sploh ker ima Beletrina Digital ogromno knjižnico, govorim namreč o več tisoč knjigah, ki so mi ves čas na razpolago. Med sprehodi sem se navadila poslušati tudi zvočne knjige, predvsem kvalitetne slovenske romane, ki jih nisem imela časa prebrati.
Poznamo vas kot slovensko kraljico kriminalk, vaše knjige so izjemno priljubljene in pogosto izposojene. Se zdrznete, ko greste mimo koga, ki v kavarni ali na plaži bere vašo knjigo? Kje vse ste že naleteli na svoja dela?
Mislim, da sem lansko leto ...