Častitljivo praznovanje so ji pripravile kolegice in kolegi z mariborskega kliničnega centra. Dr. Dolenčeva ima izjemno zgodovino, njeno strokovno delovanje je pomembno za vse nas, kajti življenje je posvetila ženskemu zdravju.
Med drugim je bila soustanoviteljica prve mariborske ambulante za zdravljenje neplodnosti žensk in moških in bila je tudi njena vodja.
Govorili sva o marsičem in vsaj štirikrat mi je povedala, kaj je problem moških in kaj žensk. Dobro sva se zmenili, odlična sogovornica je.
Vaše kolegice in kolegi so zapisali: »Dr. Dolenčeva je lahko dober zgled, kako je treba odgovorno živeti tudi v visoki starosti. Njena stoletnica priča o moči, modrosti in bogatih življenjskih izkušnjah te ugledne zdravnice.« Zaupajte nam prosim, kako preživljate dneve v domu za starejše. Kajti poslušamo o najrazličnejših težavah, ki pestijo tako varovance kot zaposlene.
Ja, časi so se zelo spremenili, včasih sem neprenehoma hodila sem in tja, zdaj sem pa prisiljena biti na vozičku in primorana sem mirovati. Čez dan grem malo iz sobe, na hodnik, kjer imamo skupne prostore. Tam se družimo in rada berem časopise. Potem zelo rada gledam tudi televizijo, vse, kar je, še posebej pa poročila, zanima me, kaj se dogaja po svetu. Mislim, da bi to morali vsi spremljati, tudi mladi ljudje, da bi razumeli in videli širšo sliko življenja.
Spremljate politiko?
(Se prisrčno nasmeje.) Ne, to pa ne, meni je tako nesimpatična, me ne zanima. Politika je za politike, jaz pa nisem političarka.
Vse pogosteje se opozarja na ne najboljši odnos slovenske družbe do starejših. Verjamem, da v domu, kjer bivate, tega ne občutite, ampak bržčas ste že slišali za problem starizma. Ne vem, ali imate kakšne osebne izkušnje, pa vendarle me zanima, kaj menite, zakaj se v zadnjih letih odnos do starejših tako vztrajno slabša. Smo res izgubili človečnost?
Težko vam odgovorim na to vprašanje, ampak ...