Špela Slovša je svojega prvega otroka rodila v porodnišnici, drugega pa doma skupaj z babico in doulo. Navdušena nad tem, kako lep je lahko porod, ko ta poteka skladno s potrebami in željami posameznice, se je odločila, da postane doula in s tem pomaga tudi drugim parom do podobne izkušnje.
Kot doula deluje od leta 2015, leta 2016 pa je postala tudi svetovalka za dojenje in skupaj s kolegico babico vzpostavila samostojno dejavnost. Od takrat dalje je spremljala že skoraj 400 porodov, pomoč pa je nudila že več kot 1000 družinam.
Specializirala se je tudi s področja izgube nosečnosti, poroda po carskem rezu in z medenično vstavo. Vodi tudi 15-mesečni program certificiranja za doule in poporodne doule. V sklopu Inštituta Umbilica deluje tudi širše; v smeri trajnostnega razvoja in sistemskih rešitev, saj je vključena tudi v evropske projekte.
Špela Slovša ugotavlja, da smo Slovenke še vedno zelo podrejene in da raje sledimo navodilom strokovnjakov, kot da bi porod vzele v svoje roke, s čimer bi sebi in svojemu otroku omogočile kar najlepšo in najbolj varno porodno izkušnjo.
Kakšno je poslanstvo doule? V čem se delo doule razlikuje od dela babice?
V preteklosti, ko so ljudje živeli v večjih skupnostih, je imela ženska v času nosečnosti in poroda vedno ob sebi druge ženske, ki so v tem obdobju podpirale in od katerih se je učila. Ko smo kot družba začeli živeti vsak zase, se je to porazgubilo, porod pa je postajal čedalje bolj medikaliziran.
V 60. letih prejšnjega stoletja se je porod skozi hipijevsko gibanje začel počasi vračati ženskam. Delo doul se je v tem času razvilo v samostojen poklic.
Doule so tiste, ki so ves čas prisotne ob ženski; v času nosečnosti, med porodom in v poporodnem obdobju. So torej edine, ki poleg samostojnih babic (ki jih je v Sloveniji le za peščico) nudijo kontinuiteto. V marsikateri evropski državi je nekaj običajnega, da žensko skozi nosečnost in porod spremlja babica; tudi če gre za visoko tvegano nosečnost.
Kako so v slovenskih porodnišnicah na doule gledali pred leti in kako sodelovanje z njimi sprejemajo danes?
Pred leti so bile doule seveda novost. Babice so se morda počutile, kot da jih doule nekoliko izpodrivajo. Verjetno so se spraševale: Ali me nismo dovolj? Ali ne delamo dovolj dobro?
Zdi se mi, da počasi ugotavljajo, da so ženske, ki imajo ob sebi doulo, na porod bistveno bolje pripravljene. Porodnice se bolje spoprijemajo z bolečinami, porodni rezultati so bistveno boljši, posledično pa to pomeni manj dela za osebje. Počasi se je začelo prepoznavati, da smo koristne.
Mislim, da bi bilo pomembno izpostaviti, kako zelo sodelovanje z doulo vpliva na porodne rezultate. Delež spontanih porodov se poveča. Stopnja carskih rezov se drastično zmanjša, manj je poškodb porodnih poti, manjša je uporaba protibolečinskih sredstev in drugih medikamentov. Delež doječih mam je bistveno večji. Dolžina poroda se opazno skrajša. Tudi novorojenčki imajo izrazito boljše rezultate. Pari so mnogo bolj zadovoljni s porodno izkušnjo ...