In ja, njuno znanje o gobah je osupljivo. Spisala sta izvrstno knjigo Gobe nabiramo vse leto, v kateri vas čakajo vse pomembne informacije in seveda pripadajoči recepti.
Ko boste šli v Bovec, se ustavite v Bovški kuhn'ci, a morate pohiteti, da ne boste našli samo še drobtinic. Njuno sporočilo je: »Vsaka jed, ki jo pripraviva, je unikatna, saj narava ne sprejema naročil.«
Gobarstvo je v vaši družini dolgoletna tradicija, zrasli ste ob tej »obrti«. Vaš oče Bojan je gobe začel spoznavati že kot otrok, s svojo mamo Irmo in očetom Jankom, strast pa je prenesel tudi na vas. Leta 2020 je pridobil najvišji naziv Mikološke zveze Slovenije – determinator mentor. Kaj natančno to pomeni?
Determinator mentor je najvišji, častni naziv, ki ga mikolog pridobi s svojo aktivnostjo in traja tako rekoč večno, če je mikolog aktiven v svojih nalogah. Predvsem so to sodelovanje v mikoloških akcijah MZS in gobarskih društev, sodelovanje v komisijah MZS, sodelovanje na strokovnih mikoloških srečanjih ter vse drugo, kar pride zraven. Tu je res potrebnega mnogo znanja, saj poteka veliko determinacije, poimenovanja novoodkritih vrst v slovenščini, mikroskopiranja, raziskovanja, organiziranja razstav, izobraževanja mladih ...
Na svoji spletni strani Gobe na Bovškem objavite vse gobe, ki jih najdete v občini Bovec in determinirate. Mar vas presenečajo nove vrste?
Iskreno ne, ker jih je res veliko, to kraljestvo je eno izmed večjih in hkrati manj raziskanih. Verjameva in upava, da bova v prihodnjih letih našla še veliko novih vrst gob za Slovenijo in mogoče tudi v evropskem merilu. V Evropi jih je zdaj opisanih več kot 144.000, ampak ocenjujejo, da jih je okoli milijon in pol na svetu.
No, mene je začudilo to, da gobe nabiramo vse leto, sklepam, da jih je decembra in januarja najmanj. Kaj takrat najdete?
Seveda, pozimi ...