Svet trenutno pretresajo novice z Islandije o bruhanju vulkana blizu mesta Grindavik. Ali je to blizu kraja, kjer živite vi? Ste bili z družino ogroženi? Kakšno je trenutno stanje v državi in med ljudmi?
Z družino živimo približno 15 minut izven Reykjavika, kar je od trenutnega izbruha oddaljeno dobrih 30 minut. Pred izbruhom je bilo čutiti nekaj potresov, včasih tudi kakšen močnejši, ki te je ponoči prebudil, vendar ni bilo hujšega preplaha.
Največji problem pri vulkanskih izbruhih je onesnaženost zraka (kot pri izbruhu leta 2010, ki je ustavil zračni promet), a k sreči se tako izredno stanje še ni ponovilo, odkar živim na Islandiji. Življenje poteka naprej in še z vsakim izbruhom doslej sem se naslednji dan vrnila v službo kot vsi ostali Islandci.
Je bil pa zelo velik preplah pri turistih, ki so bili na poti na Islandijo. V nekaterih medijih je zvenelo, kot da evakuirajo celotno državo, a je bil v celoti zaprt zelo majhen del prizadetega polotoka Reykjanes.
Aleksandra Robič: "Nikoli si nisem mislila, da bom nekoč dobila priložnost videti vulkan od blizu – mogoče le po televiziji ali po naključju z letala … Pogled v živo je vsekakor veličasten, počutila sem se, kot da bi vkorakala v Mordor iz Gospodarja prstanov." Foto: Osebni arhiv
Vendar to ni edini vulkanski izbruh v zadnjem času, v zadnjih dveh letih so na Islandiji zabeležili kar pet izbruhov, tudi največ vulkanskih sistemov v Evropi se nahaja na Islandiji, ker otok leži na prelomnici med evrazijsko in severnoameriško tektonsko ploščo. Je torej vulkanska dejavnost nekaj, na kar so Islandci navajeni? Ali vlada med ljudmi velik strah, ko se zgodi kaj takega?
Za Islandce je to del njihovega vsakdana in ne vpliva na njihovo življenje. Vsaka generacija doživi vsaj en vulkanski izbruh, včasih tudi neposredno, ko vulkan segreje ledenik in nastanejo poplave.
Ob takšnih dogodkih se prej kot strah pokaže islandska povezanost in hrabrost. Evakuacija je bila izpeljana izredno hitro. Na Islandiji imajo tudi zelo močno reševalno skupnost, v kateri prostovoljno sodeluje velik del prebivalstva. Ko je izbruhnil zadnji vulkan, so delali noč in dan, da so z bagri ustvarili višjo pregrado in preprečili izliv lave na večji del Grindavika.
Največji problem pri vulkanskih izbruhih je onesnaženost zraka (kot pri izbruhu leta 2010, ki je ustavil zračni promet), a k sreči se tako izredno stanje še ni ponovilo, odkar živim na Islandiji. Življenje poteka naprej in še z vsakim izbruhom doslej sem se naslednji dan vrnila v službo kot vsi ostali Islandci.
Ste se že kdaj v preteklih letih na Islandiji pobliže srečali z vulkansko dejavnostjo?
Prvi izbruh sem doživela leta 2021, ko je na polotoku Reykjanes po več kot 800 letih mirovanja spet izbruhnil prvi vulkan. Ko so oblasti razglasile, da je dovoljeno priti v bližino, sva se s partnerjem odločila, da greva na pohod. Nikoli si nisem mislila, da bom nekoč dobila priložnost videti vulkan od blizu – mogoče le po televiziji ali po naključju z letala … Pogled v živo je vsekakor veličasten, počutila sem se, kot da bi vkorakala v Mordor iz Gospodarja prstanov.
Po tem prvem izbruhu smo imeli na našem območju do sedaj vsako leto nov izbruh, in sem od blizu videla še enega na začetku lanskega leta.
Slovenka Aleksandra Robič si je na Islandiji ustvarila družino. Foto: Osebni arhiv
Po poročanjih islandske vlade so evakuirali ogrožene predele, a opozarjajo, da se lahko zgodi vse. Se počutite varno ali ob takšnih dogodkih kdaj razmišljate o selitvi drugam?
Zadnji izbruh, ki je dosegel malo mesto Grindavik in uničil tudi nekaj hiš, mi je vlil malo skrbi. Tam namreč živi moja prijateljica iz Hrvaške, ki si je tam kupila tudi hišo, in veliko vprašanje je, ali ...