Zahtevajte, da se zapuščina loči od dedičevega premoženja

Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Uvodoma naj pojasnim, da ni nujno, da so dediči že avtomatično odgovorni za zapustnikove dolgove. Tisti dediči, ki se odpovejo dediščini, namreč ne odgovarjajo za zapustnikove dolgove.

V primeru, če se dedič ne odpove dediščini, pa velja, da odgovarja za zapustnikove dolgove, vendar pa le do višine vrednosti podedovanega premoženja, pri čemer pa velja, da odgovarja tako iz tistega premoženja, ki ga podeduje, kot tudi iz svojega zasebnega premoženja (gre za tako imenovano odgovornost »pro viribus hereditatis«).

Če je dedičev več, velja, da ti nerazdelno odgovarjajo za zapustnikove dolgove, in sicer vsak do višine vrednosti svojega dednega deleža, ne glede na to, ali je delitev dediščine že izvršena, ali ne. 

Predvsem je pomembno, da poizveste, ali bo sploh kaj dedičev po vašem dolžniku. To pa boste lahko izvedeli šele na osnovi pravnomočnega sklepa o dedovanju. Priporočam vam, da se v zvezi s tem obrnete na okrajno sodišče, pred katerim poteka zapuščinska obravnava in pridobite to informacijo. Opozarjam, da boste morali predhodno izkazati pravni interes, kar je v vašem primer upniško-dolžniško z zapustnikom (njegov dolg).

Omenjam tudi možnost, da kot zapustnikova upnica v treh mesecih od uvedbe dedovanja zahtevate, da se zapuščina loči od dedičevega premoženja. Na ta način boste postali tako imenovana »ločitvena upnica«. Posledica takega zahtevka je, da dedič ne bo mogel razpolagati s stvarmi ali pravicami iz zapuščine, prav tako se iz zapuščine ne bodo mogli poplačati njegovi upniki, in to toliko časa, dokler ne bodo poplačani tisti upniki, ki so zahtevali ločitev.          

Opozarjam sicer, da samo dejstvo, da vložite zahtevek za ločitev zapuščine od dedičevega premoženja še ne pomeni, da bo sodišče dedičem tudi naložilo, naj morajo poravnati zapustnikov dolg, ampak bo treba v ta namen vložiti posebno tožbo