Zoisov štipendist, garač, ambiciozen opazovalec anomalij in zavzet iskalec rešitev. Ko je Danijel Bešič Loredan, dr. med., specialist ortopedske kirurgije, leta 2013 s skupino zdravnikov ustanovil in vodil Iniciativo zdravnikov, je globoko posegel v razkrivanje delovanja slovenskega zdravstvenega sistema. Takrat se sicer ni nič premaknilo na bolje, a volja je postajala kvečjemu močnejša. Odkar je bil imenovan za ministra za zdravje, sta minila le dva meseca, a mu je že uspelo razjeziti koalicijskega partnerja, ZZZS in sindikat Pergam. Da so »vsi skočili«, je zanj znak, da gre v pravo smer.
Pred leti ste zdravnike uvrstili v tri kategorije, A, B in C. Prvi so bogovi, stari nad 60 let, na položajih moči. Tisti, ki najmanj delajo, a največ zaslužijo. Drugi so delavci, tretji pa mladi in brez perspektive. Jih danes še vedno razvrščate enako? Se je morda pojavila še kategorija D?
Razvrstitev ostaja enaka, a je treba znotraj zdravniških vrst urediti njena razmerja. Na srečo je skupina delavcev in mladih zdravnikov v tem trenutku večja in močnejša. Upam, da bo s pomočjo pogovorov in reform skupina B v sodelovanju s skupino C prevzela vodenje zdravstvenega sistema in odrezala lovke integrirane sistemske korupcije. Ta je povezana z različnimi interesnimi skupinami; ne samo s farmacijo, temveč tudi z dobavitelji, gradbenimi izvajalci, investitorji. Verjamem, da je pozitivna in obsežna sprememba mogoča. Prepričan sem, da bodo zdravniki moje starosti, zdravniki, ki trdo in pošteno delajo, prevzeli odgovornost tudi za vodenje sistema in njegov razvoj. Tudi v skupini A je nekaj dobrih in poštenih, ki bodo kazali smer. Seveda pa bomo prostor dali skupini C, ki bo čez 15 let vodila zdravstveni sistem.
Pred volitvami vam je na okrogli mizi Gibanja Svoboda o zdravstvu kolega Erik Brecelj »položil na srce«, da je reorganizacija vodenja bolnišnic ključna. Tudi sami ste nekoč dejali, da lahko vsi, ki vodijo bolnišnice, delajo, kar hočejo, nihče za svoje poteze ne odgovarja. Kako se boste torej lotili reorganiziranja?
Z novim zakonom imamo končno pravno podlago, na osnovi katere bomo sprejeli podzakonske akte, ki bodo opredelili delovanje svetov zavodov. Prvi korak bo sprejetje univerzalnega statuta za vse bolnišnice in zavode, katerih ustanoviteljica je država, ki bodo določali, kako se bo bolnišnica vodila ...