Mnogo ljudi, sploh v najdejavnejših letih življenja, trpi zaradi težav, ki jih pripisujemo želodcu. Lahko so posledica želodčnih težav ali refluksne bolezni požiralnika, katere najznačilnejši znaki so pekoč občutek ali bolečina v žlički za prsnico in vračanje želodčne vsebine ali žolča v žrelo. Tipično se kaže kot zgaga in spahovanje. Pri dispepsiji oziroma prebavnih motnjah se pojavi bolečina ali neugoden občutek v zgornjem delu trebuha. Bolniki jo opisujejo kot občutek nelagodja, napetosti in polnosti v trebuhu, kar je povezano z zaužitjem hrane. Pogosto je tudi vnetje želodčne sluznice ali strokovno gastritis. Različne vrste so lahko posledica okužbe z bakterijo Helicobacter pylori, avtoimunosti ali zaužitja toksičnih dejavnikov (premastna, preveč začinjena, prehitro zaužita hrana, preobilni obroki, alkohol, nekatera zdravila), lahko pa pride do okužbe z bakterijami ali virusi. Neredke so tudi peptične razjede oziroma ulkus. Nastanejo zaradi razžiranja sluznice z želodčno kislino in prebavnimi sokovi. Ocene so, da je prevalenca dispepsije v razvitem svetu do 40 odstotkov, refluksne bolezni pa do 20 odstotkov.


Akutne težave, kronične bolezni

»Akutne želodčne težave infekcijske etiologije navadno izzvenijo same po nekaj dnevih. Če so posledica dietnega prekrška, se po dieti prav tako umirijo. Zdravljenje navadno ni potrebno, v hujših primerih posežemo po zdravilih za zaviranje izločanja želodčne kisline,« je pred časom za Ono pojasnil Samo Plut, dr. med., gastroenterolog s KO za gastroenterologijo ljubljanskega UKC. »Kronične bolezni, kot sta refluksna bolezen požiralnika in dispepsija, pa sprva zdravimo z rednim jemanjem zdravil in ustreznimi dietetskimi ukrepi ter spremembo življenjskega sloga, po umiritvi težav pa z zdravili po potrebi. Vsekakor je treba pri težavah z želodcem, ki v tednu ali dveh ne minejo, obiskati zdravnika in odkriti vzrok zanje.«



Vse je v zdravi prehrani

Že sprememba življenjskega sloga, vključno z uživanjem raznovrstne hrane v zmernih količinah, včasih zadošča, da se želodčne težave zmanjšajo ali povsem izginejo. »Zdrava prehrana in način življenja sta bistvena tako za hitrejše okrevanje kot vzdrževanje splošnega dobrega počutja pri čisto vseh boleznih. Redna telesna dejavnost tako izboljša tudi marsikatero psihično stanje. Tudi bolniki z organskimi vzroki potrebujejo ustrezno zdravo prehrano, dieto,« je pojasnil Samo Plut.


Kaj rešujejo zdravila brez recepta?

Znano je, da številna naravna zelišča dobro vplivajo na uravnavanje prebave, ki se začne v ustih. Pomagajo tudi zdravila brez recepta. »Brez recepta lahko dobimo antacide in zaviralce izločanja želodčne kisline,« je povedal Samo Plut. »To so zdravila, ki jih uporabljamo za zdravljenje tudi zdravniki in jih predpišemo na recept. So zelo učinkovita in v veliki večini nimajo pomembnejših stranskih učinkov. V lekarnah farmacevti svetujejo bolnikom, kdaj jih jemati, brez recepta pa jih je treba seveda plačati. Ni pa pogovor v lekarni nikakor zamenjava za obisk pri zdravniku, ki bo po pregledu in morda tudi dodatnih diagnostičnih preiskavah postavil diagnozo in nato ustrezno predpisal zdravljenje. Navadno je v vseh zdravilih brez recepta navedeno, da je treba poiskati zdravniško pomoč, če v tednu dni ne pomagajo.«