IZŠLA JE NOVA ONAPLUS

Znana Slovenka iskreno: Mamina podrejenost očetu me je precej prizadela

V februarski Oniplus so nam znane Slovenke zaupale težke preizkušnje, ki so jih prestajale v zasebnosti, čeprav je javna podoba kazala drugačno sliko.
Fotografija: Februarska Onaplus vas na prodajnih policah čaka vse do 3. marca 2025. 
Odpri galerijo
Februarska Onaplus vas na prodajnih policah čaka vse do 3. marca 2025. 

Izšla je nova Onaplus! V prvi letošnji številki so se z nami pogovarjale štiri Slovenke, katerih obrazi so javnosti dobro znani: Helena Blagne, Mojca Mavec, Vika Potočnik in Petra Greiner Merlak.

Leta in leta smo jih občudovali v najrazličnejših vlogah, a pod fasado nasmeha in urejenosti se je skrivalo trpljenje, ki si ga tedaj še same niso bile pripravljene priznati. V zadnjem obdobju pa je zanje napočil čas preobrazbe. Spremenile so marsikaj, se požvižgale na komentarje družbe in zdaj živijo svojo resnico, pomirjene in srečne. 

»Če pogledam nazaj, vidim, da sem bila odlična promotorka naše družine. V ospredje sem dajala samo tisto, kar je bilo najboljše, in s tem nekako prepričevala tudi sebe, da le ni tako slabo, kot je v resnici bilo,« nam je v intervjuju zaupala Petra Greiner Merlak, ki je ob ljubezni do svoje Sofije ustanovila Zavod 13 in posebne otroke spravila na prve strani časopisov. 

Petra Greiner Foto: Doris Gomolj
Petra Greiner Foto: Doris Gomolj

»Morala sem naokoli hoditi z dvignjeno glavo. Bila sem do nosu pod vodo, in če bi glavo le za trenutek spustila, bi se utopila,« nam je razkrila Mariborčanka, ki je v javnosti pogosto delila svoje življenje zgolj zato, da bi razumeli, kako je biti mama otroka, ki je malo drugačen, s tem pa sebe žal izpostavila tudi sodbam in zlobnim komentarjem glede tega, kako bi morala izgledati in se vesti. 

Šele po smrti Sofije je zbrala pogum, da si nastavi ogledalo in si prizna, kaj v njenem življenju ne deluje. Ugotovila je, da je »bivala v resnično toksičnem odnosu«, zato se je po tem, ko je dobila novo službo, odločila osamosvojiti in odseliti. Sledila je ločitev, nato pa se je povsem nepričakovano zaljubila v mlajšega moškega, s katerim je našla tisto, česar ni verjela, da je mogoče v partnerstvu – prijateljstvo in pripadnost. 

V novem intervjuju nam je Petra razkrila, kako živita z novim partnerjem in kako sta ga sprejela njena otroka ter kako se je na njuno zvezo odzvala okolica. Žal je bilo med iskrenimi in pozitivnimi reakcijami tudi nekaj negativnih, ki pa so ji razkrile, kdo so njeni pravi prijatelji in katerim ljudem mora pomahati v slovo.

Da je potrebno ostati zvest samemu sebi in ne zadovoljevati želja drugih, se danes zaveda tudi priljubljena televizijska voditeljica Mojca Mavec. Ni poročena in nima otrok, kar še vedno mnogi štejejo kot pogoj za izpolnjujoče življenje, a je kljub temu srečna. 

Mojca Mavec Foto: Jože Suhadolnik
Mojca Mavec Foto: Jože Suhadolnik

»Z leti sem postala selektivna. Ne egoistična, ampak selektivna. Sprejmem vse, ne glede na barvo, obliko, vero, spol, ne sprejmem pa cinizma in čustveno odmaknjenih ljudi,« nam je zaupala v pogovoru in dodala: »Naučili smo se popravljati stroje, ne znamo pa popraviti ljudi, preprosto nimamo rezervnih delov. Zato je tudi pomembno postaviti jasne meje v odnosu z drugimi. Tega se šele učim, reči: "Ne, hvala."« 

Poleg tega nam je razkrila, kako so jo zaznamovali odnosi v njeni primarni družini, med drugim tudi tisti med mamo in očetom, za katera pravi, da nista bila dobra partnerja. »Mamina podrejenost očetu me je precej prizadela in sama skušam biti drugačna. V partnerstvu ohranjam ednino, rezerviram centimetre tudi zase. Dvojina je lepa, če je urejena ednina.«

Pogovor z Mojco Mavec si lahko že v tem trenutku preberete tudi na TEJ POVEZAVI.

Helena Blagne Foto: Tibor Golob
Helena Blagne Foto: Tibor Golob

Z nevoščljivimi ljudmi, ki so jo hoteli poteptati in ji škodovati, se je v svoji 40-letni karieri srečala tudi naša največja glasbena diva Helena Blagne. »Zlobni jeziki znajo zarezati globoke rane, a sem jih sproti celila. Naučila sem se, da udarcev nikoli ne vračam z udarci, in kot poslušna hči sledila maminim nasvetom. Ne prehitevaj dogodkov in ne dovoli, da bi teptali tvoje dostojanstvo. Izurila sem se postaviti zase in si izborila, kar mi pripada,« nam je priznala v intervjuju in povedala, da je ustvarjala v časih, ko je bilo »drzno biti mama in istočasno blesteti na odru«, še vedno pa je zares drzno »v tem dominantno moškem svetu biti uspešna ženska«. 

Oboje je in še opravlja z odliko, vendar se pri tem drži načela, da zasebnost ohrani zase in za nekaj izbrancev v svojem življenju.

»Ne potrebujem kvazi prijateljsko-terapevtskih seans. Tudi osladno laskanje mi para živce. Držim se načela, da ne delim nasvetov, če me zanje nihče ne vpraša. Stavim na dolgoletne, trdne odnose, ki jih še tako zahtevna preizkušnja ne more načeti. Imam svoj krog vražjih babnic. Z nekaterimi smo ekipa že iz srednješolskih časov. One so moje zaveznice in stene se tresejo od smeha, ko se dobimo.« 

Vika Potočnik Foto: osebni arhiv
Vika Potočnik Foto: osebni arhiv

Življenje je močno spremenila tudi nekdanja političarka, poslanka in županja Ljubljane Vika Potočnik, ki je v svoji dolgi in zaslužni karieri bila tarča tudi številnih pritiskov, groženj, laži in medijskega linča. Ne samo, da ji je to vzelo veliko energije, načelo ji je tudi zdravje, da je leta 2013 zbolela za rakom. 

Borka po duši, ki se vselej zavzema za mir, je premagala bolezen in danes kljub številnim povabilom, naj se vrne v politiko, svoja prepričanja izraža skozi slikarsko in kiparsko umetnost. V intervjuju nam je zaupala, zakaj se je odločila za to pot in kako jo je zaznamovalo otroštvo po drugi svetovni vojni. »Grožnja vojne nas mora skrbeti. Sem ena od petih otrok, katerih starša sta bila preganjana in izgnana. Njuno pripovedovanje o grozotah me spremlja še danes,« nam je med drugim povedala. 

V novi Oniplus ne spreglejte še ekskluzivnega intervjuja z žensko, ki je preživela jedrski napad na Hirošimo. Danes 92-letna Japonka Sadae Kasaoka je bila tistega usodnega avgustovskega dne leta 1945 stara 12 let, v katastrofi pa izgubila oba starša. V presunljivem intervjuju nam je zaupala svoje spomine na to uničujoče dejanje človeštva, ki se ne bi smelo nikoli več ponoviti. 

Preberite pa si tudi intervju s slovenskima strokovnjakinjama za psihopatijo. Psihologinja in psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny in ravnateljica Strokovnega centra Planina dr. Leonida Zalokar sta skupaj ustanovili Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije, saj je med nami vse več škodljivih posameznikov, in smo, kot pravita, že priča epidemiji psihopatije. 

»Ljudi s psihopatskimi lastnostmi je veliko več, v določenih okoljih, kot sta politika in visoki menedžment, vsaj 15–20 odstotkov,« o stanju v Sloveniji pravi dr. Pšeničny in razkriva: »Prisotnost psihopatov na vodilnih položajih ima resne posledice za organizacije in širšo družbo. S svojim destruktivnim vedenjem destabilizirajo delovna okolja, sprožajo mobing in povzročajo gospodarsko škodo, ocenjeno na milijardo evrov letno v Sloveniji.« 

Februarska Onaplus vas na prodajnih policah čaka vse do 3. marca 2025. 
Februarska Onaplus vas na prodajnih policah čaka vse do 3. marca 2025. 

Preberite še:

V prodaji