Svetovni dan boja proti aidsu

Fotografija:
Odpri galerijo

Svetovni dan aidsa je Svetovna zdravstvena organizacija na srečanju ministrov za zdravje in vodij programov za preventivo aidsa razglasila leta 1988 in vse odtlej je to pomemben mednarodni dan. 

Kljub zgodbi o uspehu okužba s HIV ostaja pomemben javnozdravstveni problem, opozarja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). V letu 2019 (do vključno 22. novembra) je bilo v Sloveniji 25 novih diagnoz okužbe s HIV, kar je bilo deset manj kot v celem letu 2018, po ocenah NIJZ pa pri nas trenutno živi manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno petina ne ve za svojo okužbo. 

Zgodnje testiranje in zdravljenje zmanjšujeta vpliv okužbe z virusom hiv individualno in družbeno, poudarjajo na NIJZ. Okužba z virusom hiv oziroma bolezen aids je še vedno neozdravljiva, vendar imajo okuženi ob zgodnji diagnozi in zdravljenju daljše in bolj kvalitetno življenje. Tudi večina okužb se prenese v prvih mesecih po okužbi, ko je oseba najbolj kužna. Najpogostejši način prenosa je z nezaščitenimi spolnimi odnosi, največje breme okužbe pa nosijo moški, ki imajo spolne odnose z moškimi. 

S skupnim ciljem, da bi s preventivnimi sporočili dosegli boljše ozaveščanje o načinu preprečevanja okužb z virusom hiv, stroka na današnji dan poudarja pomen odgovornega vedenja ter prednosti varne in odgovorne spolnosti, pomen testiranja ter strpnosti. 

V prodaji