Slovenska oprema za afriške čebele v Gani

Slovensko čebelarsko znanje prodira v svet in pomaga izboljševati življenje v Afriki.
Fotografija: Foto: McCann Michelle/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: McCann Michelle/Shutterstock

V okviru projekta Razvoja čebelarstva v Gani je odšla na pot prav posebna praznična pošiljka. V Gano je podjetje Medex poslalo laboratorijsko in čebelarsko opremo, med katero so tudi posebni ročno izdelani panji, posebej prilagojeni za afriško čebelo. Trajnostni projekt razvoj čebelarstva v Gani je tako prešel v drugo fazo. Prva faza je vključevala terenske raziskave v Gani ter obisk in izobraževanje ganskih čebelarjev v Sloveniji. V drugi fazi pa se nadaljuje vzpostavljanje treh učnih centrov v Gani. Učni centri v prvi vrsti potrebujejo ustrezne panje in čebelarsko opremo za delo z afriško čebelo Apis Mellifera Adansonii. 

Medex želi spodbuditi čebelarstvo v Gani.
Medex želi spodbuditi čebelarstvo v Gani.

Zasnovali tri nove tipe panjev 

Mitja Smrdel, inštruktor čebelarstva in vodja tehnične ekipe projekta, je med terenskimi raziskavami ugotovil, da afriške čebelje družine potrebujejo drugačne panje, kot jih imamo v Sloveniji. Zato je zasnoval tri nove vrste panjev, ki odgovarjajo ganskim razmeram. Kot je povedal Smrdel pošiljka vsebuje še ostalo čebelarsko in laboratorijsko opremo kot na primer: »panjska dleta, opremo za vzrejo matic, kadilnike, panjske tehtnice za spremljanje donosa, med katerimi ena od njih vsebuje tudi vremensko postajo ter mikroskop.« V letu 2021 je imel priložnost preučiti ganske terenske razmere in izobraževati čebelarja Elvisa in Makafuja. 

Izobrazili bodo tudi druge čebelarje v Gani 

Direktorica Medexa Aleša Mižigoj je izrazila veselje, da projekt po poletnem obisku ganskih čebelarjev, prehaja v drugi fazo: »Januarja spet potujemo v Gano, kjer je sezona medenja na vrhuncu. Del opreme zato pošiljamo z letalom, tako da bomo ob našem obisku afriške čebele že naselili v posebne, v Sloveniji izdelane panje, ki so prilagojeni za afriško čebelo. Z ladijsko pošiljko pa odhajajo na pot tudi stroji za izdelavo panjev, tako da bomo čebelarjem v Gani predali čim več znanja. Tako bomo lahko nadaljevali izobraževanje čebelarjev z njihovimi čebelami in slovensko tehnologijo, zato verjamemo v dobre rezultate.« 

Aleša Mižigoj, direktorica Medexa, in Mitja Smrdel, vodja tehnične ekipe.
Aleša Mižigoj, direktorica Medexa, in Mitja Smrdel, vodja tehnične ekipe.

Nova delovna mesta za ženske 

Glavni cilji projekta, ki poteka pod okriljem največje razvojne banke v Gani – EXIM,  so razvoj čebelarstva, povečanje opraševanja, donosa pridelkov in pridelava medu ter ustvarjanje novih delovnih mest podeželskega prebivalstva v Gani, s posebnim poudarkom na zaposlovanju žensk.

V prodaji