Scotland Yardu bo poveljevala ženska!
Pisalo se je leto 1916, ko je moški predstavnik metropolitanske policije Scotland Yard izjavil, da ženske ne bodo nikdar oblekle njihove uniforme. "Pa četudi ta vojna traja 50 let," je v smehu izdavil. Svet je zajela velika prva svetovna vojna, in ženske so bile primorane stopiti v moške čevlje povsod, kjer so bili ti prisiljeni oditi na bojišče. Prostovoljne ženske policistke so se v gibanje združile že dve leti pred posmehljivo izjavo, in le še nekaj let jih je ločilo do trenutka, ko so moškim kolegom zaprle zgrožena usta. 1919. so se pridružile Sctoland Yardu prve uradne policistke, na veliko negodovanje takratnega šefa policije Sir Nevila Macreadyja, ki je vztrajal, da med svojimi vrstami ne želi 'kislih starih devic' ali 'plesnivih srednjeveških fanatičark'. Sofia Stanley je bila prva policistka tistega prelomnega leta, kolegicam, ki so ji sledile, pa je oblikovala tudi uradno uniformo. Seveda je trajalo še vsaj štiri leta, da so policistke dobile nekaj osnovnih pooblastil, ki so že skoraj stoletje pripadala moškim kolegom. Leta 1923 jim je bilo dovoljeno nositi lisice in izvajati aretacije, šele 1937. pa so lahko nastopile v nočni izmeni in osumljencem odvzele prstne odtise.
Ogromen napredek do današnjega dne torej, ko se je na vodilno mesto Scotland Yarda prvič zavihtela ženska. Cressida Dick, je zgodovino zapisala že leta 2009, ko je postala prva ženska asistentka šefa londonske policije, sedaj pa bo njegov položaj zasedla sama, in tako zamenjala Bernarda Hogan-Howeja. Britansko ministrstvo za notranje zadeve je Dickovo izbralo izmed šestih kandidatov, ki so se prijavili na mesto, notranja ministrica Amber Rudd pa je dejala: "Cressida Dick je neverjetna vodja in ima jasno vizijo za prihodnost metropolitanske policije," in dodala, da Dickova prevzema eno od najbolj zahtevnejših služb v času porasta terorizma ter groženj prevar in kibernetskega kriminala. Scotland Yard je poleg varnosti v Londonu odgovoren tudi za nekaj pristojnosti na ravni države, med drugim boj proti terorizmu in varovanje kraljeve družine.
Čeprav nad imenovanjem nekateri vihajo nosove, Dickova je bila leta 2005 vpletena v streljanje Brazilca Jeana Charlesa de Menezesa, ki so ga nekaj dni po bombnih napadih v Londonu napačno identificirali kot potencialnega samomorilskega napadalca, pa se še enega koraka bližje enakosti moških in žensk na delovnih mestih veseli tudi londonski župan Sadiq Khan. Današnji dan imenovanja Dickove je označil za zgodovinski dan za London in tudi "ponosen dan zame kot župana," je dejal.
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.