Nobelova nagrajenca za mir opozarjata na nasilje nad ženskami

Letošnjo Nobelovo nagrado za mir sta dobila kongovski zdravnik Denis Mukwege in jazidka Nadia Murad, on je pomagal mnogim žrtvam spolnega nasilja, ona pa je pobegnila iz pekla Islamske države, zdaj pa se bori za tiste, ki jim to ni uspelo.
Fotografija:
Odpri galerijo

Ginekolog Denis Mukwege je leta 1999 v prestolnici kongovske province Južni Kivu ustanovil bolnišnico Panzi, v kateri so do danes pomagali že okoli 50.000 žrtvam spolnega nasilja. Mukwege je eden od redkih zdravnikov na vzhodu države, ki lahko izvaja rekonstrukcijske operacije žensk, ki so v nasilju utrpele poškodbe. Zaradi njegovega dela je bilo že večkrat ogroženo tudi njegovo življenje, pred nekaj leti je preživel poskus atentata.



Muradova se je rodila leta 1993 v vasi Kočo na severu Iraka, kamor so avgusta 2014 vdrli pripadniki skrajne skupine Islamska država in jo skupaj z več dekleti ugrabili. Odpeljali so jo v Mosul, kjer je bila žrtev posilstev, mučenja in nasilja. Tako kot številna druga dekleta so jo prisilno poročili s pripadnikom Islamske države. Po treh mesecih v ujetništvu ji je uspelo pobegniti, s ponarejenimi dokumenti je odšla v iraški Kurdistan, kjer se je v begunskih taboriščih pridružila razseljenim jazidom. Tam je izvedela, da so skrajneži ubili šest njenih bratov in mater. Ob pomoči organizacije, ki pomaga jazidom, se je nato pridružila svoji sestri v Nemčiji, kjer zdaj živi in vztrajno opozarja na dogajanje v Iraku, 3000 jazidk, ki so jih ugrabili skrajneži, namreč še vedno pogrešajo.

Zgodba Nadie Murad je izšla tudi v knjigi, v slovenskem prevodu nosi naslov Zadnje dekle. Knjigo lahko dobite tudi ob nakupu aktualne Oneplus.



V prodaji