Eksotična lepotica je doma v Mehiki, kjer je podnebje izjemno ugodno za njeno rast, sicer pa ji ustrezajo tudi zahod in vzhod ZDA ter Južna Amerika, najdemo jo še ob evropskih obalah in v južnoafriških deželah. Tam uspeva predvsem Agave americana, medtem ko je najslavnejša, Agave tequilana, iz katere pridelujejo znamenito pijačo, doma v Mehiki. 

Agava je naravni zaveznik zdravja, ki jo domača lekarna pozna že dolgo, zadnja desetletja pa njene dobrodejne lastnosti priznava tudi farmacija. Tropsko rastlino prepoznamo po velikih mesnatih listih z ostrim vrhom in bodljikavimi robovi; agava stoji na debelem, a precej kratkem steblu, ki je velikokrat tako neizraženo, da je videti, kakor da bi listi poganjali neposredno iz korenin. Je izjemno trdovratna in odporna proti neugodnim razmeram (le mraz prenaša slabo), tako je ne pokončajo niti izrazita temperaturna nihanja.



Zdravilstvo najglasneje pozdravlja sveži sok iz agave za krepitev odpornosti. Če pripravku dodamo nekaj medu, se uspešno otresemo kašlja, prašek iz agave pa pomaga pri opeklinah in različnih poškodbah. Odpravlja tudi vnetja kože, spodbuja prebavni sistem in varuje pred bakterijami, vse več raziskav potrjuje celo, da je agava velika borka tudi proti osteoporozi. Znižuje raven škodljivega holesterola, je zaveznica pri hujšanju, saj ima nizek glikemični indeks, in krepi občutek sitosti. Mnogi jo uporabljajo kot naravno sladilo, in sicer v obliki t. i. medene vode, saj je redkejša, a slajša od strda. Agava je primerna za tiste, ki se držijo brezglutenske diete, sprejemljiva pa je tudi za bolnike s sladkorno – a ne v neomejenih količinah, saj vsebuje veliko fruktoze!



Agavin sirup se učinkovito topi v različnih tekočinah, zato je vse bolj priljubljen v kulinariki, predvsem v pripravi sladic in kot preliv sadnim solatam ter okusen dodatek številnim dobrotam. Kot sladilo namreč uspešno spodriva rafinirani sladkor, a gre pri odmerjanju ravnati skrajno previdno, saj je agavin pripravek skoraj dvakrat slajši! Pri nakupu izdelkov gre vsekakor pozorno prebrati deklaracijo in preveriti proizvajalca: agava naj bo biološka in varna pred škropivi, njen sirup pa čim temnejši – temna barva namreč potrjuje, da nektarja rastline niso preveč predelovali in ga pretirano segrevali. Previsoke temperature namreč uničijo številne minerale, encime in koristna hranila, tako da nazadnje ostanejo zgolj številne kalorije iz obilne fruktoze. In še: ključno je, opozarjajo poznavalci, da nektar izčrpajo iz sredice rastline, stare najmanj sedem let, mnogi namreč izdelujejo sirup iz pomečkanih listov.