Toda prehranski strokovnjaki pravijo, da zgodnje jutro morda ni najboljši čas za ta priljubljeni topli napitek. Če si kavo privoščite kmalu zatem, ko odprete oči, tvegate nervozo in hiperaktivnost v kratkem času po zaužitju kave, že nekaj ur pozneje pa neizmerno utrujenost.



Po prebujanju organizem namreč že sam občutno povzdigne raven kortizola, stresnega hormona, ki nas sili v budnost. Če temu dodamo kofein, ki deluje enako, je lahko učinek preprosto premočan. In ko se dvojni odmerek kortizola po določenem času izrabi, nastopi občutek utrujenosti. Nasvet, da si prvo kavo privoščimo šele nekaj ur po tem, ko se predramimo in nas doleti naval stresnega hormona, je tako vsekakor umesten.



Tik pred poldnevom ali, še bolje, po kosilu, je raven kortizola najnižja in takrat je tudi učinek kave najizrazitejši, poudarjajo strokovnjaki, nekateri pa jim oporekajo, češ da je pri vseh zgodbi ključna količina toplega napitka, torej če si zjutraj pričaramo prijeten okus z ne ravno veliko skodelico, se lahko otresemo skrbi o dvojnem odmerku kortizola.



Če pa ste pripravljeni na spremembo, morda lahko dan raje začnete s črnim čajem. Ta spodbudi telo k aktivnosti, povrhu pa mu mnogi pripisujejo učinkovitost pri hujšanju, pospešuje presnovo in krepi delovanje dobrih bakterij. Po vrhu je naravni antioksidant, krepi koncentracijo, pomaga zmanjševati tveganje pri razvoju diabetesa, zniževati raven holesterola, preprečevati osteoporozo ter celo srčno kap in parkinsonovo bolezen, pravijo nekatere raziskave. Vsekakor pa ne gre pretiravati pri količini: varne in zdrave so največ tri skodelice na dan, sicer nam jo lahko črni čaj zagode z anksioznostjo, glavobolom, težavami s spanjem, pogostim uriniranjem, nepravilnim srčnim ritmom, občutkom nervoze in nemirom, slabostjo in bruhanjem, tresavico, piskanjem v ušesih, drisko.



Zmernost naj bo lepa čednost, torej, tudi pri toplih napitkih.