Okrepljeno znojenje, nihanje krvnega pritiska in izguba energije so značilni za vroče poletne dni, ki nam zelo radi izčrpajo kar nekaj zalog moči. Da bi lahko kljub visokim temperaturam ohranili zdravo ravnovesje v organizmu in si obenem povsem naravno lajšali spopadanje z vročino, vam ponujamo nekaj zdravih poletnih rešitev. Ne pozabite, še vedno sta ključna zadosten vnos tekočine (voda ali nesladkani čaji in sadni sokovi – pijemo ne samo takrat, ko občutimo žejo, temveč skozi ves dan, da preprečite pregrevanje telesa) in zadrževanje v senci, prav tako se izogibajte alkoholu, zmerno uživajte tudi kavo.



Od živil vam bodo pri ohlajanju telesa najbolj pomagali maslo, sir, mleko, ghee ali prečiščeno maslo in kokosovo olje. Pri zelenjavi naj bodo v ospredju brokoli, zelje, korenje, cvetača, kumara, zelena, solata, špinača in bučke, ne pozabite na grah in lečo! Pri žitaricah si privoščite basmati riž, ješprenj in pšenico, uživajte tudi obilo sadja, kot so jabolka, banane, melona, kokos, datlji, fige, grozdje, lubenica, hruške. Vsebujejo veliko vode, dragocene vitamine, plodovi oranžne barve, ki vsebujejo betakaroten, pa varujejo kožo pred UV-žarki. Izogibati se velja mesu, jajcem, medu, rdeči pesi, česnu, koruzi, mandljem, arašdom, sončničnim semenom, orehom. Energijo si lahko okrepite s krompirjem ali testeninami, s katerimi se boste bojevali proti poletni izčrpanosti, ne pozabite, da je nujno uživati manjše obroke, prenajedeanje nikakor ni primerno!



Pijače si lahko popestrite z meto, ki prijetno hladi in nam jo je narava prav zato namenila v poletnih mesecih. Toda ne le v pijače, lahko jo dodajate tudi v solate in juhe ter iz nje izdelate sirup ali čaj. Po ajurvedi pa je izjemno priljubljen napitek za ohlajanje telesa lassi, ki ga pripravite tako, da jogurt z metlico mešate, dokler ne postane penast, dodate enako količino vode z malce mleka ter ščepec žafrana ali kardamoma.