K sreči obstajajo za vse te težave tudi zdravila. Stresna inkontinenca, nenadzorovano uhajanje seča ob naporu oziroma med kašljanjem, smehom, kihanjem, telesno vadbo ali dviganjem, je najpogostejša med perimenopavzo, a se z leti ponavadi ne slabša. Urgentna inkontinenca, pri kateri seča po prvem občutku tiščanja na vodo ni mogoče zadržati za več kot nekaj minut, pa se po drugi strani na žalost po menopavzi pogosto poslabša.



STRESNA INKONTINENCA

Stresna inkontinenca je najpogostejši tip inkontinence in največkrat prizadene ženske. Je posledica šibke sečnice in mišic medeničnega dna. Te podpirajo sečni mehur in med mokrenjem pomagajo nadzorovati odpiranje in zapiranje izhoda iz sečnega mehurja. Če so mišice šibke, se vrat mehurja povesi. Nehoteno uhajanje urina se pojavi, ko se pritisk v trebušni votlini poveča. O blagi stresni inkontinenci govorimo, ko med napornimi aktivnostmi, na primer tekom, iz sečnega mehurja uhajajo manjše količine urina. V resnih primerih uhaja med aktivnostmi, ki povečujejo pritisk na mehur, na primer med kašljanjem ali dvigovanjem bremen.

Če ste čezmerno težki, vam zdravnik lahko priporoči dieto za zmanjšanje telesne teže. 

Zdravnik vam bo verjetno priporočil vaje za krepitev medeničnega dna, ki bolezen pogosto učinkovito zdravijo ne glede na vzrok. Če se pojavi po porodu, se mišični tonus postopoma povrne, okrevanje pa lahko pospešijo vaje za krepitev medeničnega dna. Morda vam bodo svetovali še druge načine krepitve medeničnih mišic, na primer električno stimulacijo ali vaginalne stožce. Za električno stimulacijo potrebujemo posebno električno napravo, ki krči mišice medeničnega dna.



Pomaga tudi laser

Vaginalni stožec je majhen plastičen stožec, ki ga dvakrat dnevno za 15 minut vstavite v nožnico. Mišice medeničnega dna morajo poskrbeti, da ostane na svojem mestu. Stožci so različno težki. Začnete z najlažjim, in ko ga mišice brez težav držijo, nadaljujete s težjim in tako naprej. Če ste čezmerno težki, vam zdravnik lahko priporoči dieto za zmanjšanje telesne teže. Če ti ukrepi ne zadoščajo, lahko predpiše zdravilo, ki ga jemljete vzporedno z izvajanjem vaj za krepitev medeničnega dna. Sicer lahko predlaga operacijo, s katero poskrbijo za oporo sečnice in sečnega mehurja ali ga spet dvignejo v ustrezen položaj, kar pogosto omogoči popoln ali skoraj popoln nadzor nad mehurjem. Poseg je mogoč tudi z laserjem, poteka pa ambulantno.

Zdravnik vam bo svetoval, da vodite dnevnik mokrenja. Vanj vpisujete, kako pogosto morate na malo potrebo, koliko urina vsakokrat izločite in koliko tekočine popijete, zapisujete pa tudi podatke o pogostosti uhajanja urina. 

URGENTNA INKONTINENCA

Oseba z urgentno inkontinenco začuti nenadno in nujno potrebo po mokrenju, čemur sledi nehoteno uhajanje urina. Težava je lahko bolj ali manj pereča: ljudem z lažjo obliko po navadi uspe priti do stranišča, preden se mehur začne prazniti. Če je stanje resno, je odtekanje urina včasih nemogoče hote ustaviti. Urgentno inkontinenco najpogosteje povzroča razdražljivost mišice v steni sečnega mehurja. Ko je razdražena, se mehur nehote krči in sprazni. Razdražljivost mišične stene je lahko posledica okužbe ali vnetja sluznice mehurja. Urgentna inkontinenca je včasih posledica motnje, kot so kamni v sečnem mehurju. Drugi vzroki so bolezni, ki prizadenejo živčni sistem, denimo možganska kap, multipla skleroza ali poškodba hrbtenice. Včasih jo povezujejo tudi z anksioznostjo.



Vodite dnevnik

Zdravnik vam bo svetoval, da vodite dnevnik mokrenja. Vanj vpisujete, kako pogosto morate na malo potrebo, koliko urina vsakokrat izločite in koliko tekočine popijete, zapisujete pa tudi podatke o pogostosti uhajanja urina. Morda vas bo napotil še na preiskavo urina, s katero odkrijejo okužbo. Zdravnik opravi tudi fizični pregled, da bi odkril osnovni vzrok motnje, in vas po potrebi napoti na preiskave v bolnišnico.