Estrogeni igrajo ključno vlogo tako pri ženskah kot pri moških, čeprav jim radi rečejo tudi ženski spolni hormoni. Zadostne količine hormonov iz te skupine (ključni so estradiol, estriol in estron) so ključne za žensko plodnost. Vse od rojstva se njihova raven spreminja, izdatno se poveča v puberteti, med nosečnostjo, nato pa upade med menopavzo. Nestalni so tudi v najplodnejših letih, kar lahko povzroča neredne in boleče menstruacije, nihanje razpoloženja, depresijo, težave s kožo in še mnogo drugega. Dovolj estrogenov pomaga uravnavati holesterol, skrbijo za zdrave kosti, krvožilni sistem in druga telesna tkiva. Pri moških pa vplivajo na dozorevanje semenčic in uravnavajo libido.



Onesnaženost na našem planetu je naredila še veliko več škode, kot je utegne zaobjeti človeško oko, in s hormoni se srečamo na vsakem koraku. Raztopljeni so v podtalnici, najdemo jih v mesu, v tekočine in hrano se izločajo iz plastične embalaže, tudi v kozmetiki jih je vse polno. Proces odstranjevanja teh motilcev iz človeškega vsakdana je zahteven in dolgotrajen, zato boste veliko naredili že s pravilno izbiro prehrane. Primanjkljaj estrogenov v telesu nadomestite z živili, bogatimi z njihovo rastlinsko obliko, fitoestrogeni, če imate estrogenov preveč, pa se točno tem živilom izogibajte.


  • Stročnice vseh vrst, še posebno čičerika in soja 
  • Sojini mlečni izdelki 
  • Semena, zlasti sezam in laneno seme 
  • Alfalfa kalčki (lucerna) 
  • Kosmiči iz otrobov 
  • Suho sadje, predvsem marelice, dateljni in slive 
  • Česen


A niti poveličevanje niti preganjanje estrogena nista prava recepta do zdravja. Da se enačba še nekoliko bolj zaplete, namreč razlikujemo tudi med »dobrim« in »slabim« estrogenom. Prvi se v telesu razgradi na 2-OHE in ima visoko antioksidativno delovanje ter ščiti možgane in srce, drugi neželeni pa se razgradi na 16-OHE, povezali pa so ga z nastankom rakavih obolenj in pridobivanjem telesne teže. Ključno je torej njuno ravnovesje, a tudi za to narava ponuja zelene pomočnike. Brokoli, zelje, cvetačo in ohrovt! 



Kapusnice namreč vsebujejo spojino DIM, ki zmanjšuje nastanek »slabega« in spodbuja nastanek »dobrega« estrogena. Če torej dvomite, ali vam estrogena primanjkuje ali ga imate vrh glave, posezite po zelenih glavah, uravnale bodo vaše hormonske dvome.