KOŽA KOT ODSEV

Koža (na obrazu) pogosto odraža globlje dogajanje v našem telesu

Holistični pristop k zdravljenju kožnih težav nas lahko vodi k boljšemu življenjskemu slogu.
Fotografija: Kaj vidite ob pogledu v ogledalo? Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Kaj vidite ob pogledu v ogledalo? Foto: Shutterstock

Vsak, ki se je kadarkoli soočal s težavami na koži, dobro ve, da zanje ni enostavnih rešitev. Prav verjetno je, da mu je določen pristop zdravljenja v enem obdobju pomagal, ob istem pojavu v drugi časovnici pa preverjena rešitev ni delovala. Problemi s kožo so lahko zelo kompleksni in večina na koncu ugotovi, da se je težave treba lotiti celostno.

Začne pa se že pri lastni percepciji. Kaj vidite ob pogledu v ogledalo? Vse nepravilnosti in sledi staranja ali nasmejan, sijoč obraz? Odgovora na to vprašanje ne bo zagotovil noben serum, tonik ali vlažilec, temveč le mi sami.

»Pogled na samega sebe je lahko posledica trenutnega družinskega prepira ali hormonskega izbruha na koži, a tista temeljna percepcija nas samih izhaja iz globljega zavedanja,« pišejo na portalu Healthline.

Kar pomeni, da koža pogosto odraža globlje dogajanje v našem telesu in bi zato lahko že z nekaj pozornosti do svojega telesa, povezave uma in telesa, dobili odgovore, zakaj se na koži dogaja kar se.

Čuječnost lahko pozdravi marsikaj

Kot piše Healthline ideja o povezavi uma, telesa in dogajanja na koži ni zgolj alternativna, ezoterična in neoprijemljiva zamisel nekaterih, temveč ima več znanstvenih dokazov, ki potrjujejo povezavo med duševnim stanjem in stanjem na koži. Vse dokazujejo pomembnost čuječnosti na poti do boljšega stanja na koži.

Ugotavljajo celo, da čuječnost pomaga posameznikom, ki so zaradi vidnih kožnih bolezni v psihosocialni stiski. Vemo pa tudi, da eno ključnih vlog pri stanju kože igrata stresna hormona kortizol in kortikosteron, saj vplivata na celično proliferacijo oziroma celično rast, celjenje ran, na vnetne procese in na staranje kože. In prav s čuječnostjo lahko sami vplivamo na raven kortizola in kortikosterona.

Več študij, ki so vključevale bolnike z luskavico, je dokazalo povezavo med slabšimi psihološkimi dejavniki in pojavom luskavice, kar kaže na zapleten preplet vzročno-posledičnega razmerja, ki ga vsi z luskavico še kako dobro poznajo. Raziskovalci so zaznali več obetavnih pristopov za obvladovanje luskavice, med njimi sta tudi kognitivna vedenjska terapija in terapija, ki krepi čuječnost.

Druga kožna težava, na katero močno vpliva stres, je ekcem oziroma dermatitis. Več študij, ki jih navaja Healthline, dokazuje povezavo med stresnimi situacijami, slabim duševnim zdravjem in izbruhom dermatitisa.

Koža je za mnoge glavna skrb, saj je neposreden odsev za zunanji svet. Foto: Shutterstock
Koža je za mnoge glavna skrb, saj je neposreden odsev za zunanji svet. Foto: Shutterstock

Koža kot zaslon naših čustev

Torej, obstaja veliko dokazov, ki kažejo na povezavo med kožo, stresom in celo duševnim zdravjem. In kako lahko to zavedanje uporabimo za podporo zdravju svoje kože?

Ameriška specialistka ajurvedske medicine Katie Silcox pravi: »V ajurvedi vidimo kožo kot mejo in tudi zaslon, na katerem se lahko pojavijo naša čustva. Zdravje kože se lahko dramatično izboljša, če preusmerimo svojo miselnost in se usmerimo k čuječnosti.«

Dodaja še, da koža, kot največji organ je v prvi bojni liniji proti vsem toksinom in onesnaževalcem v zraku, hkrati pa lahko odraža neravnovesje, ki se dogaja v našem telesu. Zato se povsem lahko zgodi, da se nezavedna čustva in stresorji, ki se kopičijo čez dan, izrazijo skozi našo kožo.

»Koža je za mnoge glavna skrb, saj je neposreden odsev za zunanji svet. Naša telesa vedno govorijo z nami in opazovanje sprememb v zdravju kože pomaga razkriti, kaj je morda v notranjem neravnovesju,« pa pravi naturopatski zdravnik Charles Tabone in potrjuje, da se stres, pomakanje spanja in oslabljen imunski sistem lahko odražajo s ponavljajočimi se herpesi.

PREBERITE ŠE -> Dr. Neli Vintar o življenju s kronično bolečino: S tem jo lahko zelo ublažimo

Suha koža je odraz dehidriranosti in pomakanja maščob, akne lahko nakazujejo občutljivost na določeno hrano ali bakterijsko neravnovesje, počasno celjenje ran pa lahko pomeni pomanjkanje osnovnih hranil.

»Koža je pogostokrat poročilo stanja, kako se naše telo spopada z žaljivkami v življenju,« je slikovit Tabone in dodaja, da se notranje ravnovesje lahko izrazi v sijoči koži.

Kot sta za Healthine povedala oba, Tabone in Silcox, na stanje kože močno vpliva zdravo črevesje. »Ko ozdravimo črevesje, se sistemsko vnetje občutno zmanjša, kar pripomore k bolj zdravi koži,« pravi Tabone.

»Koža nam lahko pokaže stanje toksinov v krvi in neravnovesje na koži je lahko znak, da moramo več pozornosti nameniti temu, kakšno hrano in pijačo bomo uživali,« pravi Silcoxova.

Kako se torej bolj holistično lotiti zdravja kože? Oba strokovnjaka s svojih področij predlagata, da prakticiramo čuječno nego kože, zmanjšamo toksine, znižamo stres, vzdržujemo zdravo spalno rutino, uživamo hrano, ki podpira zdravo črevesje, poskrbimo za dovoljšno izpostavljenost soncu in pijemo dovolj vode.

  • Čuječna nega kože

»Vsak dan se trudim, da sem koži hvaležna, da opravlja svojo funkcijo v vseh vremenskih pogojih. Prav tako skušam biti realna glede stanja kože in ne pričakujem, da bo mladostna in popolna vsak dan,« pravi ajurvedska strokovnjakinja Katie Silcox.

Pravi, da uporablja čistilce, ki vključujejo aloe vero, kamilico, vrtnico in ognjič. Njen oljni serum je sestavljen iz sončnice in kokosovega olja. Dvakrat na teden si naredi piling iz sladkorja in po potrebi si naredi masko iz gline.

Sicer pa pravi, da je ključni del ajurvede sprejemanje dejstva, da so spremembe neizogibne in telo ne more obstajati večno.

Tabone v svojo rutino nege kože redno vključuje suho krtačenje.

  • Toksini

»Koža je eden naših glavnih organov za razstrupljanje,« pravi Tabone. »Z zmanjšanjem toksinov, ki prihajajo v telo, in hkrati spodbujanjem izločanja preko jeter, lahko zmanjšamo obremenitev telesa s toksičnostjo, kar vodi k boljšemu zdravju zdravje kože.«

Sam močno zagovarja, da na kožo ne nanašamo izdelkov, ki jih sicer ne bi pojedli. Sicer pa pravi, da tu ključno vlogo igra zdravo črevesje.

PREBERITE ŠE -> Teja Urankar: Sintetična kozmetika kožo poleni, naravna pa podpre, da spet uravnava samo sebe

  • Nadzorovanje stresa

Kako se koža odzove na stres, nam pove že dejstvo, da se lahko ob stresnih situacijah znojimo, postanemo rdečelični ali pa nas začne srbeti. Zato ni nič nenavadnega, da dolgotrajni stres na koži pusti posledice. Silcoxova svetuje, da se ob stresnih situacijah ustavimo, jih reflektiramo in izrazimo. To nam bo pomagalo predelati čustva, kar pa posledično pomeni manjšo verjetnost, da se izrazijo na koži.

  • Spanje

Vsak dobro ve, kako se pomanjkanje spanca odraža na koži. Gre za eno od temeljnih fizioloških potreb, katere pomanjkanje se izrazito kaže na zdravju. Zato je še kako pomembno, da poskrbimo za dober spanec. Kako si zagotovimo, da bomo hitro zaspali in tudi dovolj dolgo spali, preberite tukaj.

  • Zdravo črevesje

Hrane, s katero podpremo črevesje, je ogromno, naj naštejemo le nekaj takih živil, na katera morda niste pomislili: koriander, kumina, koromač, basmati riž, borovnice, kumara, kokosovo olje, zeleni čaj, meta in aloe vera.

  • Izpostavljenost soncu

»Dnevna svetloba in izpostavljenost soncu je ključna za zdravo kožo. Tabone svetuje, da se soncu nastavimo zgodaj zjutraj in v času, ko ta zahaja, seveda pa se mu izogibamo, ko je najvišje na nebu.

  • Veliko vode

Pitje veliko vode je ključno za zdravo, sijočo in prožno kožo.

Preberite še:

V prodaji