Vzrokov za to, da se skozi s soncem obsijane dni vlečete kot megla, je lahko veliko. Morda zgolj premalo spite ali pa ne greste v posteljo vsak dan ob isti uri. Po drugi strani pa vam preveč poležavanja ne bo pomagalo spodbuditi od zime utrujenega telesa v pogon. Čas je za ukrepe!

Neprespani zbolimo

Spanec je pomemben proces v življenju vseh živih bitji. Brez zadostnega počitka naš organizem ne deluje pravilno. Pomanjkanje, tako kratkoročno kot dolgoročno, pa lahko zelo ogrozi naše zdravje. Ne samo da smo neprespani prave tečke za okolico, kar nekaj hudih obolenj se lahko razvije prav zaradi premalo kakovostnega spanja. Debelost, sladkorna bolezen, oslabljeni imunski sistem in celo nekatere oblike raka so le nekatere izmed najbolj skrb vzbujajočih. Dober spanec vas bo torej varoval pred njimi, hkrati pa vas bo napolnil z dovolj energije, da se boste z veseljem postavili po robu vsem nalogam, ki vas čakajo doma in v službi.



Zdrava mera spanja

Ljudje pravzaprav prespimo kar tretjino življenja. Nekaterim se to sliši kot silna škoda. Vedno se najdejo nadobudni posamezniki, ki menijo, da bodo tako zamudili preveč življenjsko pomembnih dogodivščin. A brez spanca prav tako kot brez vode in hrane ni življenja. Pomislite samo, kako razdražene se počutite, kadar ste na dieti. Učinek pomanjkanja spanca na telo je povsem enak. Vseh vplivov na naš organizem se dobro zavedamo, a se kljub temu še vedno radi prepiramo, koliko na dan oziroma noč ga je pravzaprav dobro. Zdrava mera je odvisna najprej od naše starosti. Novorojenčki potrebujejo na primer kar dvakrat več spanja kot odrasel človek. Poleg tega smo si tudi odrasli različni. Med 26. in 64. letom starosti je priporočljivo, da spite vsaj sedem do devet ur na noč.



   Priporočljivo število ur spanca na dan glede na našo starost      


starost
ure spanja
starejši odrasli (≥ 65 let)
7–8
odrasli (26–64 let)
7-9
mlajši odrasli (18-25 let)
7–9
najstniki (14–17 let)
8–10
šolarji (6–13 let)
9–11
predšolski otroci (3-5 let)
10–13
malčki (1–2 leti)
11-14
dojenčki (4–11 mesecev)
12–15
novorojenčki (0–3 meseci)
14–17


Dremanje dovoljeno

Kaj pa, če spite priporočljivih sedem, osem ali devet ur in se še vedno zbudite neprespani ali vam sredi dneva prija popoldanski počitek? Pod drobnogled boste morali vzeti svoj urnik. Urejen bioritem je pogoj za dobre rezultate. Sedem ur počitka ne velja nič, če greste v ponedeljek spat ob 8. uri zvečer, v torek pa ob 3. uri zjutraj. Poskrbite za stalnost. Disciplina pri spanju je prav tako pomembna kot disciplina pri športnih aktivnostih. Potrudite se in hodite spat ter vstajajte ob isti uri. Spalnico redno zračite, pomagali pa bosta še zatemnitev prostora in seveda odstranitev motečih naprav ter zvokov. Tudi dremež čez dan je dovoljen. Včasih so naša opravila tako naporna, da ležanje na postelji in sprostitev misli naredita čudeže. Pri takšnem dremuckanju (ni čudno, da smo v besedo vpeljali mačke, kraljice dremeža) bodite pozorni na čas. Ne dovolite si dremati več kot 45 minut. Če boste ob popoldnevih spali ure in ure, boste povsem podrli spalni vzorec, ki se ga trudite doseči čez noč. Čeprav je dremež dovoljen, pa ne pozabite na telesno aktivnost. Hoja je najbolj naravno gibanje za človeka, zato začnite z njo. Če nimate daleč do službe, pojdite peš, to bo kot mrzel tuš ob krmežljavih jutrih. In ko se vrnete domov? Uporabljajte tudi druge prostore stanovanja. Če bo mehka postelja le še vaša pisarna, delavnica ali telovadnica obenem, boste imeli spanec v usodi zapisan skoraj tako gotovo, kot ga je imela Trnuljčica.