ZA HUJŠANJE IN DOLGOŽIVOST

6 presenetljivih učinkov uživanja češenj na zdravje: Ne boste se jim mogli upreti

Okusne rdeče češnje imajo tako hitre kot dolgoročne pozitivne vplive na zdravje. Pomagajo lahko tako mladim kot starim, športno aktivnim pa tudi tistim, ki hujšajo.
Fotografija: Če vas čaka naporna športna aktivnost, nekaj dni prej jejte češnje ali pijte njihov sok. Raziskave so pokazale, da češnje zmanjšajo vnetje mišic, bolečine in pospešijo regeneracijo tkiv. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Če vas čaka naporna športna aktivnost, nekaj dni prej jejte češnje ali pijte njihov sok. Raziskave so pokazale, da češnje zmanjšajo vnetje mišic, bolečine in pospešijo regeneracijo tkiv. Foto: Shutterstock

Sezona češenj je v polnem razcvetu, tudi na drevesih v osrednji Sloveniji ti priljubljeni rdeči sadeži že dozorevajo. Ker so cene vsako leto višje, se splača na domačem koščku zemlje posaditi češnjo. To so vedeli tudi naši predniki, saj je bilo češnjevo drevo nekoč okras skoraj vsakega vrta. In to ne samo, ker spomladi prelepo cveti, ampak predvsem zato, ker češnjevi plodovi v sebi skrivajo celo zakladnico dragocenih snovi in imajo neverjetne učinke na zdravje. Razkrivamo vam najpomembnejše. 

1 Ščitijo pred rakom in kroničnimi boleznimi

Češnje so sinonim za rdečo barvo, pravzaprav je po njih poimenovan celo eden izmed njenih odtenkov »cherry red«. Za obarvanost sadeža so krivi polifenolne snovi antocianini, ki imajo močne antioksidativne učinke in za katere so znanstveniki odkrili, da imajo izjemen biološki potencial. Med drugim človeško DNK ščitijo pred poškodbami in zmanjšujejo tveganje za nastanek različnih vrst raka, učinkujejo proti nevarnim virusom in bakterijam ter varujejo organizem pred vnetji, ki lahko na dolgi rok vodijo v razvoj kroničnih bolezni, kot so diabetes in srčno-žilna obolenja, in krepijo človeške možgane ter upočasnjujejo starostno pešanje kognitivnih funkcij. 

Moč antocianinov v češnjah še potencirajo drugi flavonoidi in vitamini C, E ter A (betakaroten), ki jih prav tako štejemo med antioksidante, saj organizem ščitijo pred poškodbami prostih radikalov. Strokovnjaki so po pregledu več študij celo ugotovili, da uživanje 45 češenj dnevno v telesu zmanjša vnetja. V povprečju to pomeni, da bi bilo smiselno zaužiti med 300 in 400 gramov češenj na dan, a to le v času sezone češenj, saj največ zdravilnih snovi vsebujejo, ko so sveže, ne pa zamrznjene ali toplotno obdelane. 

Če vam uživanje češenj ne povzroča prebavnih težav, si jih vsekakor privoščite, če ste občutljivi na salicilate (najdemo jih tudi v aspirinu), pa češnje zobajte bolj previdno, saj zaradi teh snovi lahko določenim osebam izzovejo želodčne težave in drisko. Podobno se lahko zgodi, če zraven svežih češenj pijemo vodo. 

Če imate v bližini češnjevo drevo, si jih naberite in čim prej pozobajte. Češnje imajo namreč največ zdravilnih snovi, ko so povsem sveže. Foto: Shutterstock
Če imate v bližini češnjevo drevo, si jih naberite in čim prej pozobajte. Češnje imajo namreč največ zdravilnih snovi, ko so povsem sveže. Foto: Shutterstock

2 Zazibajo nas v miren spanec 

Češnje vsebujejo velike količine snovi, ki pomembno vplivajo na spalni proces našega organizma. V njih najdemo hormon melatonin, ki pomaga uravnavati cikel spanja in budnosti, serotonin, ki telesu pomaga pri tvorbi melatonina, in aminokislino triptofan, ki povečuje raven serotonina in nas dobesedno uspava. Triptofan denimo vsebujejo perutnina, mlečni izdelki, jajca, žita in stročnice, zato nas po obroku iz teh živil tako rado zaziba v spanec. 

Če imate težave s spanjem, si privoščite češnje zvečer, pomagalo pa naj bi že, če pred odhodom v posteljo popijete nekaj žlic svežega ali ustekleničenega češnjevega soka. 

PREBERITE ŠE -> Katera barva češenj je najbolj zdrava? 

3 Pospešujejo regeneracijo mišic po vadbi 

Če vas po športni aktivnosti bolijo mišice, posezite po češnjah. Študije tekačev na dolge proge so namreč razkrile, da kisle sorte češenj in višnje ter njihov sok blažijo vnetja in lajšajo bolečine v mišicah po vadbi. Še več, strokovnjaki so ugotovili, da zahvaljujoč protivnetnim in antioksidativnim učinkom češnje pri zmanjševanju in preprečevanju bolečin delujejo podobno kot nesteroidna protivnetna zdravila, denimo ibuprofen, obenem pa nimajo škodljivih stranskih učinkov. 

Neka druga študija na tekačih je ugotovila, da uživanje prehranskega dopolnila iz kislih češenj izboljša telesno zmogljivost. Tekači na dolge proge, ki so 10 dni pred maratonom jemali to dopolnilo, so denimo tekli hitreje kot tisti, ki so jemali zgolj placebo, po teku pa čutili manj bolečin. 

Na podlagi raziskav strokovnjaki priporočajo, da češnje uživamo že nekaj dni pred športnimi aktivnostmi, saj bomo tako preventivno zaščitili mišice in poskrbeli za hitrejšo regeneracijo tkiv. 

Že nekaj žlic češnjevega soka ob večeru vam lahko izboljša spanec. Foto: Shutterstock
Že nekaj žlic češnjevega soka ob večeru vam lahko izboljša spanec. Foto: Shutterstock

4 Lajšajo artritis in putiko 

Protivnetni učinki češenj delujejo tudi na artritis, so ugotovili strokovnjaki, predvsem na urično obliko te bolezni, ki je bolj znana pod imeni putika ali protin. Putika je vrsta sklepnega vnetja, ki jo povzroči previsoka raven sečne kisline v telesu. Češnje in češnjev sok naravno pomagajo zniževati to kislino, kar so izkoristili znanstvenike neke študije, ki je preučevala njihov učinek na bolnikih z akutno ali kronično putiko. 

Rezultati so bili presenetljivi, že dvodnevno uživanje teh svežih sadežev je bolnikom namreč za tretjino zmanjšalo sklepna vnetja. Ko so udeleženci poleg češenj jemali še zdravila za putiko, so se jim izbruhi te bolezni zmanjšali za kar 75 odstotkov. 

5 Varujejo srce 

V češnjah so v večjih količinah prisotni tudi kalij in fitosteroli. Na podlagi raziskav so strokovnjaki ugotovili, da fitosteroli znižujejo raven slabega holesterola v organizmu, medtem ko uživanje živil z visoko vsebnostjo kalija in nizko vsebnostjo natrija (ki ga češnje res premorejo v zanemarljivi količini), lahko pomaga znižati krvni tlak in zmanjšati tveganje za srčne bolezni. 

PREBERITE ŠE -> Kako poskrbimo, da bodo češnje zdržale dlje? Nasveti iz Goriških brd plus odlični recepti

6 Za diabetike in hujšanje 

Čeprav so češnje naravno sladke, imajo presenetljivo nizek glikemični indeks. Pravzaprav je študija na sladkornih bolnikih, ki so šest tednov vsak dan pili 40 mililitrov koncentriranega soka iz kislih češenj, pokazala, da se jim je na koncu raven krvnega sladkorja občutno znižala. 

Če češnje uživamo sveže, naredimo za krvni sladkor še več, saj pojemo tudi vlaknine iz olupka, ki upočasnijo presnovo sadnih sladkorjev. Znanstveniki pa so optimistični, da bi s češnjami nekoč lahko zaustavili nastanek sladkorne bolezni in trenutno opravljajo raziskave na osebah s prediabetesom. 

Zaradi vseh zgoraj opisanih učinkov so češnje tudi izredno dietno živilo in pomagajo pri hujšanju (pri tem seveda ne govorimo o češnjah v kompotu, marmeladi, kandiranih češnjah ali češnjevih sladicah, ki vsebujejo veliko sladkorjev in maščob). Sveži sadeži vsebujejo zelo malo kalorij, nizki glikemični indeks in vlaknine pa poskrbijo, da smo po češnjah dolgo siti. Ker je dokazano, da je dober spanec nujen za uspešno izgubo kilogramov, nam češnje s svojim pomirjujočim in uspavalnim učinkom pomagajo tudi po tej plati. Vendar pa velja pravilo, da je češnje za hujšanje bolje jesti dopoldne, saj proti večeru zavirajo nastajanje rastnega hormona, ki je odgovoren za obnovo tkiv in hujšanje v spanju. 

Preberite še:

V prodaji