Kiselkasto-grenko-sladki okus sočne grenivke je nekdo nekoč povezal s paradižem. In res, grenivka vsebuje kar nekaj učinkovin, ki nam pomagajo v boju s prehladnimi obolenji, preprečujejo nastanek bolezni srca in ožilja ter nekaterih vrst raka. Nedavne raziskave so pokazale, da je učinkovita tudi pri kadilcih, saj preprečuje razvoj rakastih obolenj, ki jih povzroča cigaretni dim.



Dragocene sestavine

Grenivka, znana tudi pod angleškim imenom grapefruit, je iz rodu agrumov. Najverjetneje so v davnini križali mandarino in pomelo. Sadež vsebuje obilo dragocenih sestavin. Bogat je tudi s slednimi elementi, vitaminom C, folno kislino in vitamini skupine B, ima veliko kalija, železo, kalcij in druge minerale. Rožnate in rdeče sorte vsebujejo betakaroten, vitamin A, bioflavonoide, vlaknine in druge učinkovine, ki varujejo pred rakom ter boleznimi srca in ožilja. V farmacevtiki je grenivka najbolj čislan sadež, saj tako rekoč ni bolezni, pri kateri ne bi pomagala. Zelo učinkovita je pri razkuževanju in čiščenju obolelih organov in ran. Ker je laže užitna kot limona, je tudi pripravnejša za razkuževanje. Svetujejo jo pri različnih notranjih obolenjih pa tudi pri navadnih prebavnih motnjah.



Omili prehlad

Vitamin C je neločljivo povezan z imunskim sistemom, zato lahko grenivka omili simptome prehlada. Vitamin C kot antioksidant preprečuje tudi poškodbe, ki nastanejo zaradi prostih radikalov pri vnetnih stanjih, kot so astma, osteoartritis in revmatoidni artritis. Dokazano je, da se pri tistih, ki popijejo tri kozarce soka grenivke na dan, zmanjša aktivnost encima, ki aktivira raka zaradi kemikalij iz tobačnega dima. Zaradi pektina pomaga zniževati holesterol v krvi, zmanjša pa tudi tveganje za nastanek ledvičnih kamnov in starostno pešanje vida, menda so dovolj že trije sadeži na dan.



Vključimo jo lahko tudi v uravnoteženo shujševalno dieto, saj sadež vsebuje manj kot sto kalorij, zaradi veliko vlaknin pa potešimo lakoto. Če želite shujšati, pojejte za predjed grenivko, ker bo preprečila prenajedanje. Idealna je tudi za malico.

Ohlajena je najboljša

Načeloma velja, da temnejše ko je meso, slajša je. Izberemo težje, saj vsebujejo več soka. Lupina mora biti na otip napeta in čvrsta, sadeži z napihnjeno in grobo lupino pa imajo suho meso. Potrgani ne zorijo več. Pri temperaturi od osem do petnajst stopinj Celzija jih lahko shranimo za nekaj tednov. Bela grenivka postaja s časom vedno bolj aromatična in blagega okusa.

Vse so najboljše, če uživamo presne in ohlajene. Iz njih iztisnemo sok ali pa jih uporabimo kot sestavino sadnih in zelenih solat.



Za lepoto

Grenivka vsebuje poleg vitamina C veliko sadnih kislin in eterično olje. Pospešuje nastanek celic v veznem tkivu in tako krepi kolagenska vlakna ter spodbuja nastajanje elastina. Izvlečki in olje grenivke so tudi pogosta sestavina izdelkov proti celulitu. Pripravimo si piling za krepitev kože: 40 gramov morske soli zmešajmo s tremi žlicami rastlinskega olja in sokom polovice grenivke. Nanesemo na problematične dele telesa in jih čvrsto masiramo vsaj tri minute.