Ko pomislimo na česen, se nam pred očmi takoj pojavi le ena slika, kot bi poznali le eno vrsto. A jih je več, med seboj pa se razlikujejo predvsem po tem, kdaj jih sadimo. Poznamo namreč spomladanske in jesenske sorte, razlikujejo pa se tudi po barvi, vse od bele, rožnate do nežno vijoličaste. Česen je različnih okusov, tudi strokov v glavici je različno. Podobno kot sol velja skoraj povsod po svetu za univerzalno začimbo. Deluje antiseptično, antibiotično in antimikotično. Najbolj dokumentirano je delovanje na redčenje krvi.



Kitajski česen

Preden se odločimo za sajenje, ga razdelimo na stroke. A to naredimo največ dan pred sajenjem. Sadimo jih tako, da širši, ploščati del obrnemo navzdol. Česen je vrtnina, ki jo je dobro saditi. Z globalizacijo se je namreč okrepil vpliv Kitajske v svetovni trgovini s česnom, a ta na žalost nima okusa, ki bi kakor koli spominjal na onega, ki ga pridelamo doma.



Skromna hranila

Med zadnje vrtnine, ki jih jeseni sadimo na vrt, spada poleg česna tudi čebula. Če je le ena reč, ki si jo je dobro pred sajenjem zapomniti, je dejstvo, da gre za rastlini, ki imata skromne potrebe po hranilih. Če ju bomo sadili v zemljo, ki je bogato pognojena, se zna zgoditi, da nam bo pridelek zgnil. Upoštevati moramo namreč, da je v prsti gredic, ki smo jih izpraznili, še veliko hranil prejšnjih posevkov. Pomembno je tudi, da čebulo in česen sadimo v rahlo zemljo, v kateri voda ne zastaja. Čebulo sadimo tako, da vrhnji del čebulice moli iz zemlje. Za zdrav pridelek moramo pri obeh vrt­ninah upoštevati kolobarjenje, torej ju ne smemo saditi na isti prostor kot leto prej. Posevki naj si ne sledijo vsaj štiri leta, še boljši je pet- ali šestletni presledek. 



Narcise so čebulice, ki jih sicer ne moremo jesti, a če že sadimo, je prav, da se spomnimo tudi nanje. Ste vedeli, da vonj narcis odganja voluharje?