Izid je bil sicer že predviden, saj je Trump svoja sporna stališča naznanjal že v burni predsedniški kampanji, na srečanju na Siciliji pa je povedal zgolj, da se ZDA še niso povsem opredelile o svoji vlogi v boju proti globalnemu segrevanju. Ameriški predsednik si bo za razmislek vzel še teden dni časa, a so se že pojavile govorice, da naj bi se že odločil za odstop ZDA od pariškega sporazuma.



Vrh G7 so zaznamovala številna neskladja glede obravnave številnih perečih vprašanj. Trumpu se je tako zdela najpomembnejša zajezitev terorizma, Italija si je želela več pozornosti nameniti begunski krizi, a se je morala sprijazniti z zgolj nekaj vrsticami na dnevnem redu. Zgrožene so tudi številne nevladne organizacije, češ da so se voditelji zbrali na pragu morja, kjer je letos umrlo 1400 ljudi, pa niso sprejeli nobenih resnih in prelomnih ukrepov. Popolno soglasje (čeprav so zaradi neodločnosti ZDA pred srečanjem dvomili tudi o tem) so pravzaprav dosegli zgolj pri boju proti protekcionizmu, saj se strinjajo, da so svobodna, poštena in obojestransko koristna trgovina in vlaganja ključni motor za rast in ustvarjanje delovnih mest.



Države skupine G7 so poleg tega v izjavi posvarile Rusijo glede odnosa do Ukrajine in poudarili spoštovanje ukrajinske suverenosti, opozorile pa so tudi Severno Korejo in jo pozvale, naj nemudoma opusti svoj raketni in jedrski program. Vrh so na Siciliji pospremili številni protestniki, v Taormini, ki je med srečanjem kakor da zamrla – mesto je bilo zaradi poostrene varnosti namreč v obsednem stanju –, se jih je zbralo okoli 2000, tuje agencije poročajo tudi o nemirih in nekaj spopadih s policijo.