Čeprav je internet svojčas nosil slavo pomembnega elementa demokratizacije, socialni mediji omogočajo vsakemu dekletu, da se »prijavi« na lepotno tekmovanje. Kakšna »sreča«! 

Imate mozolje? Izbrišite jih! Pobelite si zobe, polepšajte polt, zgladite gube. Vam ni všeč trebušček? Na spletu najdete veliko navodil, kako se postaviti v pozo, ki vam bo izbočila ritko in stisnila pas. In če že ne morete nadzorovati nekaj bistvenih značilnosti, ki bodo ostale z vami tudi, ko zapustite varno zavetje stanovanja in greste recimo v trgovino – za zdaj si nog v Sloveniji še ne morete podaljšati, recimo – si lahko vsaj na instagramu privoščite najboljši približek sebe, tak, kot obstaja v fikciji. In potem boste končno lahko srečne. Dan se vam bo zdel svetlejši, ker je vaša profilka dobila 23 všečkov več kot Tanjina. In tako povsem enostavno meja med klikom na Like in občutkom, da ste končno ena od pasemskih »gosi«, postaja vedno tanjša.



Looking like a tropical bird! I love lots of colour! I'm in London now, I've been away for almost 3 weeks now and have only worked out 3 times! People assume I workout every day but it's definitely not the case. On average I train 3 times a week and far less when I'm traveling. I get really run down when I travel so my priority is always to take care of my body and get plenty of rest. If I had to choose between sleep and training I'll always choose sleep. Years ago before I lived a healthy and balanced lifestyle I used to push myself to always train and eat very "clean" but now I'm far more relaxed. It's no big deal if I don't train and I don't regret eating treats or what's considered "unhealthy" (unless it upsets my tummy haha). - This is how I choose to live and it works best for me. I don't care about being super lean or "shredded" - that isn't an indication of "health". My priority is always feeling my best mentally and physically. If that's eating chocolate or choosing to stay in bed rather than train then that's what I'm gonna do. Of course I believe there are times where you've gotta push yourself to get closer to your goals... but I just like to be realistic about fitness. My advice is to listen to your body and give it what you think it needs at the time, not what someone else might be saying you "should do". Everyone is different so choose a lifestyle that works for you and ultimately makes you happy.

A post shared by Emily Skye - Health & Fitness (@emilyskyefit) on


Od Jane Fonda do Xene

»Problem je, ker nam instagram in podobna omrežja dajejo občutek, da takšna telesa niso več le dosegljiva s fotošopom in filtri, dobili smo občutek, da so dosegljiva vsem nam,« pove Kaja Strniša, ki je raziskovala vlogo instagrama pri oblikovanju lepotnih idealov. »Po domače povedano, včasih smo imele občutek, da imajo 'Victoria's Secret telesa' res samo Viktorijini angelčki«, zdaj pa imamo kar naenkrat občutek, da ima tako telo že skoraj vsaka marija iz sosednje vasi.«


PREBERITE ŠE: Slava ženski!



Že povsem običajno vsakdanje življenje ponuja veliko izzivov, kaj šele če se mu pridružijo še zahteve virtualnega. Devetdeset odstotkov uporabnikov instagrama je mlajših od 35 let, dnevno aktivnih na mesec pa kar 600.000. A to, da socialni mediji oblikujejo aktualno želeno podobo ženske, je že stara vest. Zanimivo pa je, kako zelo v vsakodnevni trud po lepoti v resnici posegajo. Vsak se spomni Jane Fonda in njene aerobične vadbe v sedemdesetih. Lahno skodrani lasje, pajkice, top, ki je bil videti kot enodelne kopalke, in obvezne – gamaše. Čvrsto telo je bilo »in« že takrat, a skrajnosti, ki jih izkazuje popularizacija fizične moči na socialnih omrežjih danes, je segla mnogo mnogo dlje. »V 90. letih prejšnjega stoletja je sicer v ospredje ponovno prišel fenomen vitkosti, ki so ga utelešale izrazito suhe manekenke,« pove Kaja. »V zadnjih letih pa se zdi, da je idealizirana zunanja podoba prešla iz vitkosti in krhkosti k mišičasti podobi, ki simbolizira moč, samonadzor in disciplino. Ženske so predstavljene kot samostojni, neodvisni subjekti.« Pa so tudi v resnici? »No, le ideali se spreminjajo in njim naj bi sledile ženske, da bi dosegle 'pravo' ženskost in odobravanje družbe.« In biti pravi je vedno odvisno od časa. Danes je tista prava ženska, ki je videti individualistka, ki vse zmore sama. Tudi nadzorovati telo in ga spremeniti v objekt gladiatorskih iger.



Sodobni paradoks

Kaja, tudi sama uporabnica instagrama, spada v najbolj ranljivo populacijo žensk. Zato je primerno vprašanje zanjo, kako je mogoče, da je sodobni trend močno in mišičasto telo, ki naj bi predstavljalo samozavestno in samostojno žensko, obenem pa je taista oseba nevede sužnja nedosegljivih idealov. »Ja, tu je paradoks,« premisli. »Ženske smo nekako prepričane, da smo samostojne in da imamo nadzor nad lastnim življenjem, a v resnici težimo k enim in istim, pogosto nedosegljivim oziroma zelo težko dosegljivim idealom in mislimo, da bomo tako dosegle uspeh in srečo. Živimo v potrošniško naravnani družbi, kjer so se pojavila še družbena omrežja, globalizacija nam je omogočila, da smo vsi nekako medsebojno povezani, zdi se, da je vse dostopno vsem v zelo kratkem času. Različni mediji in oglasi nam enostavno dajejo navodila, kaj moramo doseči, da bomo uspešne, zadovoljne. Nekako se zdi, da imamo občutek moči in samostojnosti le, če smo všečne drugim. Pa je res to tista prava samostojnost? Ni.« 


PREBERITE ŠE: Res mi je vseeno



Drugo življenje

Slišimo, da si na spletu lahko vse, kar si želiš biti. Ravno zato je bila pred leti tako zelo popularna igra Second Life, ki je omogočala uporabnikom, da med seboj komunicirajo prek avatarjev. In te avatarje si lahko seveda oblikoval po svojih željah. Tudi če si imel 150 kilogramov in ti je med zobmi zeval ostanek polovice paketa kokic, si bil v »drugem življenju« stasit mladenič, ki je bil sposoben tudi leteti. Instagram kot socialno omrežje naj bi prav tako ponujal kotičke različnosti, kjer se najdejo ljudje podobnih zanimanj in ki naj bi potrdili moto današnjega časa: Lahko si vse, kar si želiš biti. Le da je to vse bistveno ožje, kot bi si želeli verjeti. Ne glede na slogane o individualizmu instagram ustvarja generično podobo ženske in oblikuje lepotne standarde in estetiko na sploh. Potem ko so želeli izriniti glorificiranje nevarne suhosti, so iznašli nov slogan: Močno je novo zdravo; Strong is the new healthy. In smo spet na začetku. Kaj pa one, ki niso močne, a so vseeno zdrave? Ki nimajo izraženih trebušnih mišic? Naša dekleta so del sistema, ki glorificira trenutno popolnost.

Povprečno za objave in njihovo prebiranje na socialnih omrežjih porabijo do tri ure dnevno. Sprevrženost pa se stopnjuje celo v populariziranje enega in edinega odnosa, ki je pravi: romantično in ljubeče srkanje jutranje kavice. Recimo. Stop, reče punca fantu, ne spij še kave! Zakaj ne? začudeno vpraša. Ker te še nisem slikala! In potem gre objava na splet, vanjo označi fanta, doda kakšen srček in če spodaj pade komentar z vsebino Uau, kolk si luštna, pa še ful zalublena, je dan popoln. 


PREBERITE ŠE: Samopodobo določajo starši



Tveganje resničnosti

»Kot družba dajemo velik poudarek estetiki, lepoti in videzu. V revijam prebiramo naslove kot recimo: Pokazala je popolno postavo, Izgubila 10 kilogramov in končno našla srečo! Družba nam je vcepila prepričanje, da je biti 'lep in privlačen' ključno za uspeh in srečo,« se zaveda Kaja. »Problem pa je, ker so mnogi za to potrditev pripravljeni tvegati resničnost.«

Pred leti so predvajali dokumentarec z eksperimentalne klinike na Kitajskem, kjer so lomili goleni, da bi tako podaljšali noge na neki nov revolucionaren način. Korak za korakom; zlomiti, zaceliti, zlomiti, zaceliti. In čez pol leta je imela gospodična dva centimetra več. Odlična rešitev za punce, ki bodo ugotovile, da so v letošnji sezoni popularne tiste visoke. Biti nizek je out. Idealno je imeti nekje okoli 175 centimetrov? Vse, kar je manj ali več ... Sori, več sreče prihodnjič.