Good Fences Make Good Neighbours je dosedanji največji projekt izgnanega kitajskega umetnika Aia Weiweia. Instalacijo bo sestavljalo več kot 10 večjih postavitev ogromnih ograj, ki jih bo spremljalo veliko manjših, raztresenih preko Manhattna, Brooklyna, Queensa in drugje. Naslov, Dobre ograje ustvarjajo dobre sosede, se navezuje na pesem Roberta Frosta, ki vključuje omenjen verz. Instalacija je aluzija na trenutno svetovno in ameriško situacijo, kjer se vedno bolj ločuje, deli in zapira meje.



Umetnik je za portal Art Fix Daily razkril lastno izkušnjo izgnanstva: »V 80. letih prejšnjega stoletja sem bil deset let priseljenec v New Yorku, zato dobro poznam situacijo. Ograja je bila vedno orodje v besednjaku politike, vzbuja asociacije na pojme, kot so meja, varnost in sosed, torej elemente, ki jih pogosto najdemo v sodobnem javnem diskurzu. Kar je ključno, je to, da smo ljudje, ne glede na razmejevanje, še vedno enaki. Nekateri imajo več privilegijev kot drugi, a to le pomeni, da nosijo tudi večjo odgovornost.«


Ai Weiwei je mednarodno priznan kitajski aktivist in umetnik. Po priprtju leta 2011 je bil nekaj časa v domačem priporu, preden je dokončno zapustil državo. O disidenstvu pravi, da disident ni on sam, temveč je disidentska kitajska vlada! Ogromne družbeno kritične instalacije so njegova posebnost, javnost je tako opozoril že kar na nekaj problematik. Pred kratkim je v Narodni galeriji v Pragi predstavil  70 metrov dolgo skulpturo, ki predstavlja napihljiv čoln, zadnje vozilo mnogih beguncev, ki tonejo v sredozemskem morju.


PREBERITE VEČ: Imajo ženske res raje privlačne stripovske junake?


Med bolj odmevne instalacije sodi postavitev Sunflower Seeds iz leta 2010, ko je v londonski galeriji Tate Modern razpostavil 100 milijonov porcelanastih semen, ročno jih je poslikalo kar 1600 kitajskih umetnikov, po katerih so se morali, če so želeli prečkati dvorano, sprehoditi ljudje. Z njo je opozarjal na grozljivo masovno potrošnjo in izgubo individualnosti, tako značilni za Kitajsko in zahodne družbe.



V letu 2009 je v Nemčiji, natančneje v mestu München, oblekel steno površine 10x100 metrov z napisom Sedem let je živela srečno na tej zemlji. Pisan napis z naslovom Spominjanje je ustvaril iz 9000 otroških nahrbtnikov, ti predstavljajo življenja, izgubljena v kitajskem potresu leta 2008.


PREBERITE VEČ: Moški res vedno gledajo nazaj?


V lanskem letu, ob izbruhu begunske krize, je odpotoval v sredino kriznega žarišča, v Grčijo. Na otoku Lesbos je zbral na tisoče zavrženih rešilnih jopičev ter z njimi lanskega februarja oblekel podporne stebre ob vhodu v berlinsko filharmonijo.