V mestu, kjer živi skoraj 8,5 milijona drvečih ljudi se pravzaprav hitro počutiš povsem sam. Nič čudnega torej, da se v milijonski metropoli prebivalci različnih četrti nemalokrat povezujejo v skupnosti, ki jih druži vsaj nekaj podobnih interesov in ciljev. Newyorški župan Bill de Blasio pa si je zaželel prestopiti še te meje. Ker Newyorčane druži ljubezen do intelektualnega, je bil odgovor na dlani. V akciji One Book, One New York - Ena knjiga, en New York, bodo meščani vzporedno brali enako knjigo in nato razpravljali o njej. 



"New York ponosno nosi naziv kreativne prestolnice sveta. Z iniciativo Ena knjiga, en New York želimo preko branja povezati prebivalce vseh petih delov mesta, kar bo združilo tudi njihovo ljubezen do pisane besede in utrdilo podporo založniški industriji, ki je tako pomemben del našega mesta," je povedal de Blasio. Komisarka županovega urada za medije in razvedrilo Julie Menin pa je mnenja, da bo akcija bralce spodbudila, da ponovno odkrijejo bralne kotičke mesta, od lokalnih knjižnic, do sosedskih knjigarn, pogovor pa bo prestopil meje ustanov "iz knjižnic na podzemno železnico, iz knjigarn v kavarne." 



Newyorčani so znani po tem, da knjige berejo povsod, še posebej na podzemni železnici, na vsakodnevni poti v šolo ali službo. Akcija pa jim bo prinesla še mnogo javnih dogodkov, na katerih se bo na večih koncih mesta razpravljajo o izbrani knjigi. Njen naslov je že skoraj znan, razkrili so namreč pet favoritinj, med katerimi bodo meščani izbrali najljubšo. Gre za pet romanov, prvi je s Pulitzerjevo nagrado ovenčani V Brooklynu raste drevo avtorice Beatty Smith, sledijo pa še Americanah avtorice Chimamanda Ngozi Adichie, Prečudovito kratko življenje Oscarja Waa Junota Diaza, Med menoj in svetom Taja-Nehisija Coatesa in satira Razprodaja Paula Peattyja. Glasovanje bo potekalo preko spleta in na digitalnih stebrih podzemne železnice, vsakega izmed naslovov pa v tem prvem delu akcije predstavlja znan newyorški obraz. 


   

Veliko skupinsko branje se bo pričelo marca, ko bo izglasovana zmagovalka, zato favoritinjo vzemite v roke tudi vi, če vas v pomladnih dneh pot zanese čez lužo v Veliko jabolko. Vsekakor je pričakovanj veliko, saj so podobne bralne akcije že uspešno izvedla nekatera ameriška mesta, med njimi Chicago in Seattle. V New Yorku so zametki takšne bili v zraku že leta 2002, a je iniciativa takrat propadla, saj se organizatorji niso mogli poenotiti glede naslovov knjig. Držimo pesti za Newyorčane, gotovo pa bo dober zgled tudi Slovencem, da morda poleg zelene prestolnice Evrope kmalu dobimo še bralno Ljubljano. 


Tako so preostale knjižne kandidate predstavili še štirje ameriški znani obrazi: