Osnovno pravilo se glasi: ko sladoled enkrat odmrznete, ga nikoli ne smete zamrzniti nazaj. V tem primeru namreč tvegamo okužbo z nevarno bakterijo listerija, ki je lahko v skrajnih primerih celo smrtna! Tako znova glasno opozarjajo z univerze Aston na Otoku, kjer ugotavljajo, da v poletnih mesecih najraje zaupamo prav ledenim slaščicam, a o njihovem pravilnem shranjevanju in uživanju žal vemo bore malo.



Listerija, ki lahko prizadene možgane in celo srce, se najpogosteje skriva v mlečnih izdelkih in surovi zelenjavi in sadju, mesnih izdelkih, mesu, ribah in izdelkih iz rib. In če smo na morebitna tveganja dokaj pripravljeni, saj nas na preventivne ukrepe pri pripravi takšnih živil v poletnih mesecih, ko ne manjka piknikov in druženj ob žaru, nenehno opozarjajo, smo pri uživanju tako priljubljenega sladoleda dokaj površni, kažejo raziskave. Listerija namreč lahko preživi tudi pri nizki temperaturi, torej je stopljen sladoled, ki ga znova pospravimo v zamrzovalnik, še kar nekaj časa izpostavljen nevarnemu tveganju, saj zelo odporna listerija obožuje kremasto teksturo ravno prave temperature! In še, ne pozabimo niti na salmonelo, ki na nas preži predvsem, ko sami izdelujemo sladoled, ki vsebuje jajca.



Čas od okužbe do znakov boleni traja od nekaj dni pa vse do 70 dni, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje RS. Prav zaradi tega oboleli znakov bolezni običajno ne more povezati z zaužitimi živili. Večina sicer zdravih odraslih bolezen preboli v nekaj dneh, okužba poteka s simptomi, podobnimi gripi. Ranljivejši pa lahko razvijejo dolgotrajne simptome, ki tudi ogrožajo življenje. V tem primeru gre za hudo sistemsko obolenje s prisotnostjo bakterij v krvi, vnetjem možganov in možganskih ovojnic, smrtnost je v teh primerih tudi 50-odstotna! Nosečnice praviloma doletijo le blagi simptomi, a je okužba zelo nevarna za plod, tudi smrtna. Pri preživelih novorojenčkih se lahko pojavijo duševne motnje, ohromitve, slepota, motnje v razvoju možganov, srca in ledvic. Listerioza lahko povzroči žariščne okužbe, kot so razjede na koži, gnojno vnetje očesne veznice, žrela, srca, sklepov, kosti, možganov, vnetje trebušne mrene, žolčnika, vnetje rodil pri ženskah. Če zaužijemo hrano, ki vsebuje veliko bakterij Listerije, se lahko pojavijo intenzivni simptomi, kot so driska, bruhanje, vročina, bolečine v trebuhu in glavobol. Inkubacije je v tem primeru kratka, od 9 do 32 ur. Listeriozo zdravimo z antibiotiki.