Originalna italijanska Nutella Gianduja

Ljubitelji italijanske kuhinje in čokolade ste gotovo že slišali za namaz gianduja. Čokoladno-lešnikova pregreha se je rodila v Piemontu v času Napoleonove vladavine, domislil pa se je je čokoladar iz Torina, ki je ob pomankanju kakava v tistih časih želel povečati okus čokolade v sladicah. Dodal ji je pražene mlete lešnike in rodila se je predhodnica Nutelle. Ponujamo vam recept za originalno giandujo, ki je veliko bolj bogatega okusa kot danes najbolj priljubljeni namaz na svetu, vsebuje pa le pet povsem naravnih sestavin.
Fotografija:
Odpri galerijo

200 g temne čokolade (najmanj 70% kakava) 100 g celih lešnikov (lahko tudi že praženi in mleti) 1 dcl olivnega olja 50 g melase ali sladkorja muscovado noževa konica solnega cveta
V vodni kopeli počasi stopimo temno čokolado. Na pladenj, ki smo ga obložili s papirjem za peko stresemo oluščene cele lešnike in jih pečemo v pečici na 170°C deset minut ali manj. Pazite, da se ne zažgejo, saj bodo tako grenkega okusa. Lešnike vzamemo iz pečice in stresemo na kuhinjsko krpo, pokrijemo s preostankom in jih drgnemo ob blago, da odstranimo grenko rjavo kožo. Ko so goli, jih stresemo v multipraktik in fino zmeljemo. V stopljeno čokolado, ki je še vedno v vodni kopeli, dodamo sladkor in mešamo, da se stopi. Nato stresemo v čokolado še mlete lešnike in dodamo solni cvet. Na koncu dodamo še olivno olje, dobro premešamo, da se vse sestavine povežejo in tekočo zmes prelijemo v kozarec za vlaganje. Topla gianduja je izredno tekoča in jo lahko prelijemo po sladoledu in drugih sladicah ter namažemo na kruh, če jo pustimo na kuhinjskem pultu pa se bo v nekaj dneh strdila. V hladilniku jo lahko hranimo šest tednov.
za 2 mala kozarca za vlaganje
Jamie Cooks Italy, Jamie Oliver, Penguin Random House, 2018

V prodaji