Na Spodnjem Jezerskem vas čaka Marija Jokić, ki je vajeti skoraj tristo let stare gostilne vzela v svoje roke. Izvrstna hrana, ki je danes ni tako lahko najti v poplavi vsega »dobrega« in dobrega, nastaja iz lokalnih dobrin in seveda pod taktirko šefinje Marije.
Postrvi, divjačina, ki je ne manjka, pečenka, kruhovi cmoki, prekmurska gibanica ... Tu je čas za oddih, razvajanje in popoln užitek.
Mimo vaše gostilnice sem se peljala mnogokrat, a sem mislila, da je to vaška krčma, ki ponuja predvsem napitke. Potem pa mi je nekdo – na srečo – povedal, da imate izvrstno hrano in naj vendarle kdaj zavijem k vam. Se mi samo zdi, da ste malo preveč »skriti« pred zunanjim svetom?
Smo skriti? Najlepši biseri in zakladi so skriti. Malo šale, malo resnice. Jezersko ni edini kraj, kjer je vse usmerjeno v center. Korak iz centra pa se moramo malo bolj potruditi za prepoznavnost. Niste edini, ki misli, da gre za vaško krčmo. Vendar se tisti, ki so prestopili naš prag, radi vrnejo. Resda smo malo zunaj dogajanja, vendar tudi ta oddaljenost prida svoj čar, seveda pa smo znani po domačnosti in prijaznosti.

Gostišče Kanonir, foto: Jože Suhadolnik
Slovite po domačih jedeh in osupljivo je, da vaša gostilna stoji na naslovu Spodnje Jezersko 5 že skorajda tristo let. Prosim, zaupajte nam vašo zanimivo preteklost.
To je bila furmanska gostilna in po nekaterih podatkih smo ena izmed najstarejših stalno delujočih gostiln na Gorenjskem. V prejšnjih časih so bili obiskovalci preprosti ljudje, furmani, gozdarji, lovci, kmetje. Ime Kanonir smo dobili zaradi logistične lege ob cesti in meji, saj so se vojaki (čas francoske in avstro-ogrske vojne) večkrat ustavili tukaj in kakšno rekli. Pravijo, da je eden od vojakov, bil je kanonir, topničar ...