Že hoja s povprečno hitrostjo lahko zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt za 20 odstotkov, so ugotovili znanstveniki z univerze v Sydneyju. Pri hitri hoji pa je to tveganje nižje celo za 24 odstotkov, kažejo izsledki raziskave, objavljene v reviji British Journal of Sports Medicine.  



Učinek je še izrazitejši pri starejših ljudeh, poudarjajo: v skupini sodelujočih v raziskavi, starejših od 60 let, se je tveganje za prezgodnjo smrt zmanjšalo za kar 46 odstotkov, če so redno hodili, če pa so pri tem pospešili korak, je bilo zmanjšanje kar 53-odstotno. In kaj pravzaprav pomeni hitra hoja? Običajno gre za hitrost od pet do sedem kilometrov na uro, in čeprav se morda ne sliši veliko, vendarle terja nekaj telesne pripravljenosti posameznika. Sicer pa subjektivno gledano za hitro hojo velja tista, pri kateri smo zadihani in se lahko tudi prepotimo.



Gre torej za enostavno rešitev, kako pospešiti srčni utrip in telo spraviti v pogon, ko želimo za  zdravje storiti nekaj več, poudarjajo strokovnjaki: hojo bi lahko po besedah strokovnjakov prav vsak umestil v svoj vsakdanjik, izgovorov, da nimajo časa, pa ne bi smelo biti. Kajti če se ne morete sprehajati, pa hodite krajši čas – a hitro!