Vse od začetka devetdesetih let so bili v deželi nemiri in pretresi ali pa je bil vstop otežen, če že ne povsem onemogočen.
Končno dežela zadnjih šest let svobodno diha in prišel je čas, da se vsi tisti, ki ste, tako kot jaz, od osnovne šole sanjali, da vidite Babilon, podate z nami v to zanimivo bližnjevzhodno deželo, kjer so bile doma najstarejše civilizacije na svetu.
Pred kratkim sem se vrnil s študijske ture od Basre do Erbila in prečesal deželo po dolgem in počez in se prepričal, da se lahko v deželo podamo brez vsakršnih pomislekov. Junija, ko so mi vsi zaradi visokih temperatur odsvetovali ogled dežele. Resda je bilo v Basri čez dan dobrih 45 stopinj, a je bilo ponoči prijetnih 35 stopinj suhe vročine. Pravi raj za ljubitelje tropske vročine.
Ljudje, ljudje
Običajno pred vrnitvijo domov sestavljam seznam najlepših trenutkov in vtisov, ki so zaznamovali potovanje. Tokrat so to bili, poleg Babilona in Iraškega muzeja v Bagdadu, ljudje.
Tradicionalna hiša iz trstike, foto: Ivo Mulec
Ne vem, zakaj sem predvideval, da bodo veliko bolj zaprti, zagrenjeni, nedostopni. Napačno sem namreč sklepal, da so se nemiri zadnjih desetletij naselili v njihove duše in jih naredili manj prijazne. Toda kmalu sem se prepričal, da ni tako. Vsi, s katerimi sem prišel v stik, so bili iskreno prijazni in gostoljubni.
Morda so nevajeni zahodnih turistov in pri večini je poznavanje angleškega jezika še vedno precej šibka točka. Tudi pri mladih. Vendar sem se, kot že velikokrat doslej, prepričal, da se da sporazumevati tudi brez angleščine. Pač vsak govori v svojem jeziku in pri komunikaciji uporablja veliko gestikuliranja, pa gre.
V primerjavi z zalivskimi Arabci Iračani niso naduti, skromnejši so in versko prav nič blazni. Najbrž je k temu prispevala dolgoletna socialistično obarvana vladavina Sadama Huseina. Tako je pitje alkohola, z izjemo svetih mest Nadžafa in Karbale, nekaj povsem normalnega, predvsem v glavnem mestu. Pokrajina med Bagdadom in Samaro je porasla z vinogradi, a grozdje uporabljajo zlasti za pridelavo odličnega soka.
Samara, foto: Ivo Mulec
Vladajo moški
Še vedno pa je to svet moških; v priljubljenih čajnicah ali restavracijah ne boste srečali ...