Cancun zaznamujejo kilometri peščene obale, ob kateri se vrstijo hoteli. Nedaleč stran pa leži mednarodno letališče, ki se ponaša z več kot tridesetimi milijoni potnikov letno. Tukaj je res pisano človeško mravljišče.
Še pred pol stoletja je bil Cancun le nekaj hiš na peščeni obali. Potem so začeli načrtno razvijati turizem in danes obalo zaznamuje stotnija hotelov in apartmajskih stolpnic. Tu so seveda brezhibno urejene plaže, tako javne kot hotelske, vabijo športna igrišča vključno z igriščem za golf, akvarij, delfinarij, tematski zabaviščni parki in seveda pisana množica gostinskih lokalov.
Tulum se ponaša z veliko vodnimi jamami, ki jim Mehičani pravijo cenote. V njih se lahko kopate, a je potrebno pri večini plačati vstopnino. Foto: Shutterstock
V Cancun nikar oktobra
Mestni predel, v katerem živijo domačini, pa je s kaotičnim labirintom pisano pobarvanih zgradb in nenehnim vrvežem precej drugačen. Osrednji del El Centro sem začel spoznavati z javnimi prevoznimi sredstvi, ki so vse od sodobnih pa do hudo razmajanih avtobusov in kombijev, imenovanih colectivo. Cena za vožnjo je napisana nekje na vozilu in vozniki tujcev presenetljivo ne skušajo prevarati. Še celo taksisti so pri zaračunavanju dokaj zmerni in z nekaj pogajanja je cena vožnje čisto sprejemljiva.
Najbolj živahen predel je okolica glavne avtobusne postaje ADO. Tod so cene prenočišč občutno nižje kot v hotelskem predelu ob obali. Nič čudnega, da tisti, ki ne prisegajo na ponudbo all inclusive (vse vključeno), raje ostanejo tu. Do nekaj kilometrov plaž se je mogoče preprosto zapeljati z mestnim avtobusom. Prednost je tudi cenejša ...