Ne ponočuj

Kdor se iz gole zabave ne spravi v posteljo pred polnočjo, naj ne tarna, če bo zjutraj izčrpan, brezvoljen in takšen lahka tarča za viruse vseh vrst. Tik pred spanjem prav tako ni pametno jesti mastne hrane, sladkarij, piti alkohola in strmeti v elektronske zaslone, saj vse našteto slabša kakovost spanca. Prijetno utrujenost, zaradi katere se bomo k počitku odpravili prej, pomaga pričarati prava kombinacija gibanja in sproščanja.



Jajca na mizo

Po zajtrku se dan pozna, pa tudi naše splošno počutje. Kadar se zjutraj izognemo uživanju beljakovin, svojemu imunskemu sistemu nikakor ne olajšamo dela in se sami pahnemo v vrtinec negativnega stresa. Za prvi obrok dneva, ki ga damo na jedilno mizo, strokovnjaki prav posebno toplo priporočajo mehko kuhana domača jajca. Bogata so z vitamini B, D in A, zato pomagajo ustvariti močan ščit pred virusi.



Čaj ni vprašaj

Dovolj zaužite primerne tekočine je eden glavnih pogojev za ohranjanje zdravja. Vsak dan ali vsaj trikrat na teden skuhajmo svoj priljubljeni čaj. V boju proti prehladu se odlično izkažeta poparek bezga v mešanici s poprovo meto in ingverjev napitek. Naredimo ga tako, da koščke olupljene korenine prelijemo s kropom. Po želji dodajmo še limonov sok in popijmo še toplo. 


 

Naj bo pekoče

Prehlad in z njim povezana vnetja v telesu vzorno zatirajo živila ter začimbe pekočega okusa. Poleg že omenjenega ingverja so to še denimo česen, čili, gorčica, klinčki oziroma cimet, muškatni orešček in kajenski poper. Izbrano pikantno začimbo v prahu, ki nam najbolj diši, raztopimo v vodi ter z dobljeno tekočino popršimo grlo ali pa jo grgrajmo, s čimer bomo umirili razdraženo grlo.



Med kot obred

Napitke vseh vrst, sadne solate, namaze in druge jedi osladimo z domačim medom slovenskega porekla, saj dokazano deluje protibakterijsko. Vsak dan zaužijmo žličko medu, v katero smo nasuli še malo cimeta. Kdor tega ne mara, naj ga zamenja z gorčico v prahu. Dodaten plus pri uživanju medu zadeva vse, ki imajo v spomladanskem obdobju težave z alergijo na cvetni prah, saj večinoma preprečuje njen izbruh. 



Manj se dotikaj

Pozimi se več zadržujemo v zaprtih prostorih, zato imajo virusi pravcate orgije. Zavestno omejimo dotikanje površin s prstnimi blazinicami, kjer to ni nujno, denimo ograj v stanovanjskih blokih, tekočega traku v prodajalnah z živili in stikal na semaforjih. Raje uporabimo vrhnji del dlani ali členke. Dlani vključno s predeli za nohti umivajmo pogosteje oziroma uporabljajmo mokre robčke.



Očisti tipke

Seveda je treba poskrbeti tudi za ožje okolje, v katerem se zadržujemo. Največje leglo bakterij je na zaslonih oziroma tipkah mobilnega telefona in na tipkovnici računalnika ali tablice, zato teh elektronskih naprav ne pozabimo redno čistiti. Le pomislimo, kam vse nosimo in odlagamo mobitele, pa se nam ne bo zdelo odveč uporabiti vsaj navadnega robčka.



Migaj za kisik

Brez gibanja bomo težko zares splezali na zeleno vejo. Le z redno telesno dejavnostjo, med katero se vsaj malo spotimo, telesu priskrbimo zadosti kisika, da se lahko brani pred obolenji. Kadar nikakor ne najdemo časa za primerno rekreacijo, si privoščimo vsaj daljši sprehod, po možnosti v bližini gozda in voda, ali pa si doma dajmo duška s plesom na najljubšo glasbo ob odprtem oknu.



Vdihuj z glavo

Izvor številnih zdravstvenih težav se skriva v plitvem dihanju ter zadrževanju v zatohlih prostorih. Težavam se izognimo tako, da svoj dom in delovni kotiček vsakodnevno zračimo. Med premori oziroma oddihom od delovnih obveznosti zavestno globlje dihajmo. Dihalne poti lepo odpirajo tudi parne kopeli. Le kadar se znajdemo v bližini kašljajoče ali kihajoče osebe, naj bo vdih plitev, nato pa se čim prej umaknimo na varno razdaljo.